Yatırım yapmaya başla!

Ekonomist Roubini Yeni Bir Şok Olmazsa Küresel Ekonomide Resesyon Beklemiyor

Türkiye ekonomisinin geçen yıla nazaran toparlandığını söyleyen Nouriel Roubini, küresel ekonominin güncel olaylarda beklenmedik bir gelişme olmadığı müddetçe resesyon beklemediğini yorumladı.
Ekonomist Roubini Yeni Bir Şok Olmazsa Küresel Ekonomide Resesyon Beklemiyor

Yaptığı başarılı ve yerinde yorumlarla tanınan Amerikalı ekonomist Nouriel Roubini, Türkiye Kalite Derneği’nin düzenlediği 28. Kalite Kongresi için ülkemize geldi. Katıldığı etkinlikte Türkiye ve küresel ekonomiye dair değerlendirmede bulunan ünlü ekonomist, merkez bankalarının para politikaları ve sanal paralar hakkında da fikirlerini paylaştı.

Türkiye ekonomisindeki toparlanma ile yeniden dengelenme sürecine girildiğini söyledi.

Türkiye Ekonomisi Toparlandı2018 yılının yaz aylarında yaşanan kur atakları, Türkiye piyasalarını adeta yerle bir etmişti. Döviz kurlarındaki aşırı oynaklık şirketleri finansal açıdan sıkıntılara sokarken, art arda konkordato ve iflas açıklamaları gelmişti. Aynı şekilde öngörülebilirliğin azalması da zorlukların azalmasına engel oldu.

Ancak hükümetin ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın devreye soktuğu politikalar bu maruz kaldığımız zorlu sürecin atlatılmasına yardımcı oldu. Ünlü ekonomist Nouriel Roubini de geçen yıl yaşanan sıkıntıların giderildiğini ve Türkiye ekonomisinin dengelendiğini dile getirdi.

Ancak cari işlemler dengesinde halen bazı kırılganlıkların olduğuna dikkat çekti. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde katıldığı bir toplantıda, cari açık sorununun azaldığını ve artık ülkemizin yumuşak karnı olmaktan çıktığını söylemişti.

Mevcut koşulların şu anki durumunda devam etmesi halinde küresel ekonomide resesyon beklemiyor.

Küresel Ekonomi Resesyon Beklemiyorİngiltere’nin Avrupa Birliği ile yaşadığı Brexit sürecinde daha iyi bir noktada olduğunu ve ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında gerilimin azaldığını söyleyen Roubini, bu konularda sıra dışı bir gelişme olmadığı sürece küresel resesyon beklemediğini aktardı.

Yine merkez gelişmiş ve gelişmekte olan ülke merkez bankalarının faiz oranlarını düşürdüğünü hatırlatan ekonomist, bu hamlelerin likiditeyi artırdığına dikkat çekti.

Öte yandan ekonomi alanında toparlanma olsa bile dünyanın birçok yerinde halen sosyal olayların yaşandığını vurguladı. ABD tarafında resesyon olmasa bile yavaşlama olacağını, piyasaların riskli varlıklardan uzak durmak isteyeceğini söyledi.

Önemli merkez bankaları ekonomideki riskleri ekarte etmek için ellerindeki cephaneyi bitirdi.

Kriptolar Güvenilir DeğilPara politikasının artık sınırına gelindiğini söyleyen Roubini, Japonya ve Avrupa merkez bankalarının genişlemeci tutumuna devam ettiğini belirtti. Amerikan Merkez Bankası’nın ise 150 baz puan daha faiz indirimi hakkı olduğunu yorumladı.

Kripto paralar hakkındaki görüşlerini de paylaşana başarılı isim, fiyatların çok aşırı oynak olmasından dolayı güvenilir bulmuyor. Bu nedenle de küresel ekonominin geleceğini sanal para ve blockchain’e bağlı olduğu görüşüne katılmadığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum