Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rota: Merkez Bankası Dolar Satışını Durdurdu

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı, seçim öncesi son işlem haftasının kapanmasına kalan iki günde Merkez Bankası’nın bankalara dolar satmama talimatı verdiğini ileri sürdü.
Rota: Merkez Bankası Dolar Satışını Durdurdu
HABER GİRİŞ

Seçimler için son dönemece girildi. Rekor kıran kur korumalı mevduat (KKM) hesapları, farklı fiyatlanan döviz ve altın piyasaları ile çalkantılı günler yaşayan borsanın yarattığı belirsiz ortamda gidilen seçimlere kumanda ekonomisinin yansımaları hüküm sürdü.

Dolar kuru üzerinde kurduğu baskıyı artıran ve uzun süredir bankalara serbest piyasa koşulları dışında talimatlar gönderen Merkez Bankası’nın son şans olarak bir talimata daha yöneldiği ileri sürüldü.

Millet İttifakı’nda yer alan Gelecek Partisi’nin Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, Merkez Bankası’nın bu kez bankalara yazılı değil, sözlü talimat verdiğini iddia etti.

Rota’nın iddiasına göre bankanın başkan yardımcı vasıtasıyla iletilen talimatla perşembe ve cuma günleri KKM dönüşleri ve bireysel müşteriler dışında kimseye döviz satışının yapılmayacağı bildirildi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Rota, “Bugün firmalar hiçbir şekilde döviz satın alamıyor. Bu nedenle bugün ve yarın ithalat ödemesi olan firmalar bu ödemelerini yapamaz hale düşüyorlar. Ülkemizi böylesi itibarsız duruma düşürenlerin sorumluluğunun mutlaka kayda geçirilmesi gerekiyor” diye ifadede bulundu.

GCM Yatırım Banner

Sancılı sonuçları olsa da uygulanmaya devam eden ekonomi politikalarının Türkiye ekonomisini çıkmaza soktuğunu ve günlük tedbirlerle yaraların sarılmaya çalışıldığını şu sözlerle ifade etti:

“Ekonomi yönetimi ve bürokratları yanlış politikalar nedeniyle ortaya çıkan ödemeler dengesi krizini seçim sonrasına ertelemek için artık günü birlik yasaklardan medet umar haldeler. Tek amaçları da seçime kadar iktidar partisine destek vermek. Bu uğurda enflasyonun vatandaşları ezmesi, rezervlerimizin erimesi, gelir ve servet dağılımının daha da bozulması onlar için önemli değil.”

“Kurların Nereye Gideceği Umurlarında Olmayacak”

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı, pazar günü sandıktan zaferle çıkamayan mevcut iktidarın elinden yetkileri alındığında tüm Türkiye’yi nelerin beklediğine ilişkin ekonomi yönetiminin kaygı duymadığını savundu.

Rota, “Muhtemeldir ki 15 Mayıs sabahı iktidar partisi seçimi kaybedince kurların nereye gideceği, ödemeler dengesinin nasıl sağlanacağı da umurlarında olmayacak. Bağlılıkları ve uygulamaları ülkemiz yerine bir siyasi partiye olan bürokratlara hukuk içerisinde yaptıklarının hesabını soracağız” diye ifadede bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.