Yatırım yapmaya başla!

1Ç20 Büyüme Oranı Doğrulanan Romanya GSYİH’si 2020’de %6 Daralacak

İlk çeyrekteki yüzde 2,4'lük büyümesi değiştirilmeyen Romanya ekonomisinin, 2020'de yüzde 6 daralacağı tahmin edildi. İşte detaylar;
1Ç20 Büyüme Oranı Doğrulanan Romanya GSYİH’si 2020’de %6 Daralacak

Ülkenin Ulusal İstatistik Ofisi (NSI Romania) tarafından açıklanan yeni tahmine göre Romanya GSYİH’sinin ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 2,4 büyüdüğü doğrulandı.

Rakam altı yılın en yavaş performansı olarak kayıtlara geçse de gelecek çeyrekler için beklenen okumalara kıyasla oldukça sağlam kaldı. Romanya’daki üç aylık GSYİH böylece 272 milyar Rumen leyine ulaştı.

Ancak yılın ilk çeyreğinde GSYİH‘nin nominal değeri yüzde 0,1 azaltılarak hafifçe revize edildi. Dün yayımlanan veriler, 9 Haziran’da yayımlanan ilk verilere kıyasla envanter değişimi, yatırımlar ve dış ticaret verileri dışında sadece marjinal düzeltmeler yapıldığını gösterdi.

Başlangıçta GSYİH’nin yüzde 5,6’sı olarak tahmin edilen net ithalat, GSYİH’nin yüzde 4,6’sına revize edildi.
Romanya GSYİH 1Ç20
Kaynak: Trading Economics

Bu, 2013’ten bu yana en geniş ticaret açığı olarak kaldı. Envanter birikimi ise başlangıçta tahnmin edilen kadar önemli değildi. Önceki tahminde rakam yüzde 3,4’ken yeni tahminde gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 0,4’ü seviyesinde geldi.

Bu arada dün yayımladığı yaz tahminlerinde Avrupa Komisyonu, Euro Bölgesi ve AB ekonomileri için daralma beklentilerini yukarı yönlü revize etti. AB ekonomisinin 2020’de yüzde 8,3 daralıp, 2021’de yüzde 5,8 büyüyeceği söylenirken Euro Bölgesi için 2020’de yüzde 8,7 daralma ve 2021’de yüzde 6,1 büyüme öngörüldü.

Romanya ekonomisinin 2020’de yüzde 6 daralacağı beklentisini koruyan Avrupa Komisyonu, bununla birlikte Mayıs’ta öngörülen 2020’deki yüzde 4,2 toparlanma tahminini %4’e çekti.
Avrupa Komisyonu Romanya 2020 %6 Daralma Tahmin
Kaynak: European Commission

Romanya ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde esneklik işaretleri gösterdiğini belirten Avrupa Komisyonu, yüzde 2,4’lük artışın bunun temel olarak özel tüketim ve stokların birikmesi ile desteklendiğine dikkat çekti. Bir bütün olarak 2019’dan çok daha yavaş bir hızda olsa da brüt sermaye oluşumunun büyümeye devam ettiği bildirildi.

Dış talepteki düşüş nedeniyle ihracat düştükçe net ihracatın büyümeyi engellediği aktarıldı. COVID-19 salgını tarafından tetiklenen kilitlenme nedeniyle reel GSYİH büyümesinin yılın ikinci çeyreğinde sert bir düşüş göstereceği tahmin edildi.

Özel tüketimin de hareket kısıtlamaları ve düşük gelir nedeniyle azalması beklenirken belirsizliğin bu yıl yatırım kararları üzerinde önemli baskı oluşturacağı kaydedildi. Romanya’nın ana ticaret ortaklarının azalan ekonomik faaliyetlerinin ihracat üzerinde önemli bir etki yaratacağı eklendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum