Yatırım yapmaya başla!

Rolls Royce Yarı Otonom Sürüş Tekniğine Oldukça Farklı Yaklaşıyor!

Rolls Royce'nin yıllardır neden otomatik sürüşe dair bir gelişme göstermediğinin cevabını CEO'su verdi!
Rolls Royce Yarı Otonom Sürüş Tekniğine Oldukça Farklı Yaklaşıyor!

Otomobil dünyasına mensup bazı şirketlerin, otonom sürüş ile ilgili yaptıkları ortada. Durmadan gelişime tabi tutulan özerk sürüş, halen daha rayına oturtulmuş değil. Tesla ve Toyota gibi büyük üreticiler, kendine ait sistemlerle sürece devam ederken, Uber ve Waymo gibi teknoloji firmaları da durmadan özel sürüş teknikleri geliştirmektedir. Anlattıklarımızın tam tersi olarak otomatik sürüşlerle ilgili hiç bir adım atmayan firmalar da var.

İngiliz Rolls Royce‘yi bu işle ilgilenmeyen şirketler arasına koyabiliriz. Geçtiğimiz hafta adını SUV’ların premiumu Cullian 4×4‘le duyduğumuz İngiliz şirket, stratejilerini farklı alanlarda gösteriyor. Üretim bantlarındaki modellerini hafif yapılı parçalarla oluşturduğu gibi, kalite seviyesi de yüksektir. O yüzden Rolls Royce, evrenin en kaliteli ve lüks araçlarını yapabiliyor.

Rolls-Royce CEO’su Torsten Müller Merak Edilen Konuya Açıklık Getirdi

Müller, “Şirketimiz yarı otonom yarışından çıkmıştır. Mühendislerimiz çalışma ve geliştirmelerini tam otonom sürüş için yapıyor.” dedi. Konuşmasında verdiği mesaj; zengin müşterileri, lüks otomobillerini zaten özel şöförle kullandıklarından, araçların tamamen bağımsız şekilde gitmelerini daha mantıklı buluyorlar.

Yıllar boyunca merak edilen konulardan  birine açıklık getirilmiş oldu. İngiliz şirketi tercih eden müşterilerinden de kendi kendine sürüş tekniği ile ilgili hiç bir talep gelmemiş. Gelmeyen talebin nedeni de yukarıda yaptığımız konuşma açıklamasına bağlanılabilir!

Lüks ve Hızlı Araç Üreticileri Genel Olarak Yarı Otonom Araç Geliştirmiyor!

Müşterileri kendi araçlarını kullanmayı tercih eden diğer premium otomobil üreticileri de yarı otonoma dair bir gelişme sunmadı. Ferrari, McLaren, Bugatti ya da Aston Martin cephesinden bu yöne karşı planları olduğunu duymadık. Rolls Royce’nin BMW’ye ait olduğunu düşündüğümüzde ve de Alman markanın Münih’te açtığı otonom Ar-Ge tesisini göz önüne aldığımızda, durumlar biraz değişiyor.

Tahmin ettiğimiz kadarıyla RR’nin böyle bir karar almasındaki etken, Alman markanın kesinleşen, EV i4 modeli ile gelmesi beklenen tam otomatik sürüş. Mutlaka BMW, kendi markasını, tam otomatik pilot tekniğinden yararlandıracaktır. Böylelikle yarıdan direkt olarak tam otomatiğe geçilmiş oluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum