Yatırım yapmaya başla!

Rolls-Royce Pandemi Etkisiyle Personel Sayısını 9 Bin Azaltıyor

Koronavirüs etkilerini en az hasarla atlatabilmek için yeniden yapılandırma planı hazırlayan Rolls-Royce, 9 bin çalışanını işten çıkarıyor.
Rolls-Royce Pandemi Etkisiyle Personel Sayısını 9 Bin Azaltıyor

Sene başından bu yana tek gündemimiz olan Covid-19 pandemisi 323 bin insanın ölmesine sebep olurken, birçok sorunu da beraberinde getirdi. Aylardır sosyal mesafe kuralları gereği zorunlu olmayan işyerlerinin kapatılması, küresel ekonomiye büyük darbe vurdu.

Uzmanlar ne 2008 ne de 1930 Büyük Buhranı krizinin, koronavirüs salgınının yarattığı ekonomik sıkıntılar kadar büyük olmayacağını düşünüyor. Avrupa’da yeni otomobil kayıtları Nisan ayında %76 düşerken, dünya devi firmalar mali sıkıntı nedeniyle işten çıkarmalara başladı.

İngiltere merkezli mühendislik, otomotiv, savunma ve havacılık alanında faaliyet gösteren Rolls-Royce, 9 bin çalışanının işine son veriyor.

Rolls-Royce Şirket AçıklamasıŞirket, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Covid-19’un havacılık endüstrisinde ve Rolls-Royce üzerindeki etkilerinin daha önce görülmemiş büyüklükte olduğunu belirtti. Yaşanan sıkıntının etkilerinin kolay kolay geçmeyeceği ve bu nedenle bir takım düzenlemelere gerek duyulduğu söylendi. Şirket bu ay başında yaptığı açıklamada 8 bin kişiyi işten çıkaracağının sinyalini vermişti.

Bu bağlamda mevcut durumda 52 bin olan çalışandan 9 bininin işten çıkarılmasına karar verildiği belirtildi. Bunun yanında birçok alanda harcamaları azaltarak tasarruf yoluna gidileceğinin de altı çizildi.

Yönetim Kurulu’nca getirilen öneriler kapsamında, çalışan sayısının azaltılmasıyla yıllık 1,3 milyar sterlinlik tasarruf hedefleniyor. İngiliz jet motoru üreticisi salgının tüm planların alt üst ettiğini, bu nedenle işgücünü %17 azaltma gibi birtakım tedbirlere gerek duyulduğunu aktardı.

Rolls-Royce CEO’su Warren East, yaşanan süreçte daha önce hiç olmadığı kadar zor kararlar almak zorunda kaldıklarını belirtti.

Rolls-Royce CEO'su Warren East AçıklamasıHükümetlerin salgın nedeniyle zorlanan işletmelere yardımcı olmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen East, havacılık endüstrisinin de çok ciddi şekilde etkilendiğini belirtti. Bu nedenle normalleşme oluncaya kadar harcamaları kısma yoluna gidileceğini anlattı.

Daha önceki zamanlarda da sıkıntılı süreçler yaşadıklarını ve bunu da atlatacaklarını söyleyen East, son yıllarda hayata geçirdikleri stratejiler sayesinde salgınla başlayan olumsuzluğa çok hızlı bir şekilde cevap verdiklerini dile getirdi.

Önerilen yeniden yapılandırma periyodunun daha çok sivil havacılık alanını etkileyeceği belirterek, Amerika ve İngiltere’deki birimlerde personel sayısını azaltmaya gerek olmadığını açıkladı.

Rolls-Royce Holdings PLC (RR), Londra Borsası’nda işlem gören hissesi yıl içinde geniş aralıkta hareket etti.
Rolls-Royce Hisseleri
Kaynak: London Stock Exchange

%4,45 artıda 279,50’den kapanan Rolls-Royce hisse fiyatı 2020 yılına 677 sterlin civarından başlamıştı. Şubat ayında kısa süreli 700’e yaklaşarak yıl içi zirveyi gördükten sonra yeniden düşüşe geçti. 250’ye kadar gerilene hisseler yıllık bazda %72’ye yakın düşüş gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum