Yatırım yapmaya başla!

Ünlü Yatırımcı Rogers’ten Türk Lirasına Çarpıcı Yorum!

Finans uzmanı ve yatırımcı Jim Rogers, TL'deki negatif baskının yurt dışı etkenlerden kaynaklandığı söylerken, küresel anlamda yaşanacak bir sonraki ayı piyasasının çok sert olacağı tahmininde bulundu.
Ünlü Yatırımcı Rogers’ten Türk Lirasına Çarpıcı Yorum!

Son dönemde Türk lirasındaki kayıpların bir türlü önü alınamıyor. Yılbaşından bu yana dolar karşısında %15’ten fazla değer kaybederken, diğer ülke para birimlerinden de negatif ayrışmasıyla dikkat çekiyor. Uzmanlar bu durumda cari açık ve enflasyon gibi makroekonomik etkenlerin payı olduğunu belirtirken, ünlü yatırımcı ve finans uzmanı Jim Rogers’ten TL için, “sorun siz değil, çevreniz” şeklinde çarpıcı bir yorum geldi.

Dünyanın en ünlü yatırımcıları arasında ilk sıralarda gelen Jim Rogers, TL üzerindeki negatif durumun jeopolitik sebeplerden kaynaklandığını söyledi.

Başarılı analizleri ve isabetli tahminleri ile finans sektöründe adından sıkça söz ettiren Jim Rogers, TL için sorunun dışarıdan kaynaklandığını belirtti. Son dönemde TL’nin ABD doları karşısındaki sert kayıplarını değerlendiren Rogers, bu durumun Türkiye’nin komşusu olduğu alanla ilgili olduğunu belirtti.

Küresel piyasalar hakkındaki düşüncelerini de paylaşan Rogers, en son ayı piyasasının 8-9 yıl önce gerçekleştiğini, normalde her 4-8 yıllık bir zaman aralığında ayı piyasası olduğunu ifade etti. Bu nedenle şu anda fiyatların vadesinin dolmuş olduğunu, bir sonraki ayı piyasasının ise çok ciddi boyutta gerçekleşeceğini dile getirdi.

Petrol fiyatlarının 2014’ten bu yana düştüğünü, rezervlerin azalmaya devam ettikçe yeniden yükseleceğini söyledi.

ABD’deki problemin savaş isteği gibi algılandığını, Çin, Suriye, Rusya, İsrail, Güney Pasifik ve İran olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde karışıklık olduğunu, Ortadoğu’da olası bir savaş durumunda ise petrol fiyatlarının daha da artacağını belirtti. Trump’ın İran’a yaptırım uygulayacağı açıklamasından sonra yükselişe geçen petrol fiyatları, İsrail’in İran hedeflerini vurmasının ardından daha da yükseldi.

2008 yılındaki küresel krizi hatırlayan ünlü yatırımcı, o tarihten bu yana borçluluk oranının her geçen yıl arttığını bildirdi.

Şu anda küresel borcun çok büyük boyutta olduğunu söyleyen Rogers, bu sebeplerle bir sonraki ayı piyasasının, hayatında gördüğü en kötü çöküş olacağını öngördü. Finansal krizlerin bir anda gerçekleşmediğini, piyasaların yavaşça açılarak, bir yıl sonra herkesin kendini krizin içerisinde bulunduğunu anlattı.

O dönemdeki gelişmeler hatırlatan Rogers; 2007 yılında İzlanda’nın iflas ettiğinde önce kimsenin anlamadığını, daha sonrasında İrlanda’nın iflas ettiğini ve zamanla ekonomik çöküşün küresel boyuta ulaştığını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum