Yatırım yapmaya başla!

İlaç Devi Roche Gen Terapisi Firması Spark’ı 4.3 Milyar Dolara Satın Alıyor

İsviçre merkezli ilaç firması Roche, gen terapisi uzmanı Spark’ı 4.3 milyar dolarlık anlaşmayla satın alacağını açıkladı. Detaylar aşağıda;
İlaç Devi Roche Gen Terapisi Firması Spark’ı 4.3 Milyar Dolara Satın Alıyor

Roche, Pazartesi günü yaptığı açıklamada İsviçre merkezli ilaç üreticisi hemofili portföyünü oluşturduğu ve gen terapisine ayak uydurmayı amaçladığı için Spark Therapeutics’i 4.3 milyar dolarlık anlaşmayla satın alacağını bildirdi.

İsviçreli şirketten yapılan duyuruda firmanın ABD merkezli Spark’ı hisse başına 114.50 dolar karşılığında satın alacağını ve bunun 22 Şubat’taki Spark’ın kapanış fiyatının yaklaşık yüzde 122 üzerinde olduğunu kaydetti. Roche’nin halihazırda kanın pıhtılaşmasını önleyen yaşamı tehdit edici genetik bozukluğu olan hastalarda kanamayı durdurmaya yardımcı olan hemofili A’ya yönelik ilaç Hemlibra’yı sattığı aktarıldı.

Biomarin Pharma, Uniqure NV ve Sangamo gibi diğer oyuncular ileriye yönelik tedavilere sahipken Roche’nin Philadelphia merkezli Spark ile kalabalık bir hemofili gen terapisi pazarına girmesi dikkat çekti.

Roche Spark Alacak Roche CEO’su Severin Schwan, konuyla ilgili açıklamasında Spark Therapeutics’in hemofili A programının bu hastalıkla yaşayan insanlar için yeni bir tedavi edici seçenek olabileceğini dile getirdi. Öte yandan alakalı haberlerde Spark’ın hisselerinin geçen hafta 50 dolar civarında seyrettiği, bunun Temmuz başındaki hisse başına 95 dolarlık seviyeden epey düşük olduğu hatırlatıldı. Keza ABD’li şirketin hisse senetleri, geçtiğimiz yıl 12 hastadan ikisinin yüksek dozda hemofili tedavisi ile tedavi edildiğinde olumsuz bir bağışıklık tepkisi gösterdiğini açıklamasının ardından değer kaybetmişti.

Doktorlar ve hastalar yıllardır inatçı kalıtsal hastalıkları tedavi eden gen tedavilerini dört gözle beklese de araştırmalar gelişmenin bu kadar kolay olmayacağını kanıtlamıştı.

Roche 4.3 Milyar Dolara Spark Alacak Yine de tedaviler son yıllarda kritik noktayı atlamışa benziyordu ki Pfizer ve Novartis gibi büyük şirketlerin bu tür tedaviler sunmak için harekete geçmesi de öngörüyü destekliyordu. Örneğin Pfizer, bir hemofili B tedavisinin geliştirilmesi konusunda Spark ile ortaklık kurmuştu.

Novartis de geçen yıl gen terapisi geliştiricisi AveXis’e 8.7 milyar dolar ödemişti. Körlüğe neden olabilecek bir durumu tedavi eden Spark’ın Luxturna’sı da 2017’de ABD’de FDA onayı alan ilk gen terapisi olmuştu. Ayriyeten analistlerin yıllık milyarlarca dolarlık satış yapmasını öngördüğü Hemlibra tedavisi için Spark, Ocak’ta “en büyük itici gücümüz” ifadelerini kullanmıştı. Nitekim Hemlibra sadece dördüncü çeyrekte 100 milyon doları aşan satış yapmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum