Yatırım yapmaya başla!

Robotlara Birbirleriyle Konuşmayı Öğretmek için Balık Yiyen Yarasalar Araştırılıyor

İsrailli araştırmacı Yossi Yovel, robotlara birbirleriyle konuşmayı öğretmek için balık yiyen yarasalar üzerinde çalışma yapması büyük yankı uyandırdı. İşte ilgi çekici haberin detayları;
Robotlara Birbirleriyle Konuşmayı Öğretmek için Balık Yiyen Yarasalar Araştırılıyor

Yaklaşık yirmi yıldır yarasalar üzerinde araştırmalar yapan Tel Aviv Üniversitesi’nden İsrailli Yossi Yovel, robotlara birbirleriyle konuşmayı öğretmek için balıkçıl yarasaları kullanıyor.

Ekibinin robotlar arası iletişimi sağlamak için Meksika’da bulunan balık yiyen yarasaları araştırdığını belirten Yovel, bu yarasaların büyük su kütleleri üzerinde ekolokasyon (biyolojik sonar) yoluyla yiyecek aradıklarını vurguluyor. Yovel ayrıca balıkçıl yarasaların bu özelliklerinin dışında tıpkı diğer yarasalar gibi gizli dinleme yaptıklarını da belirtiyor.

Bu noktada balıkçıl yarasalardan ilham alan uzman, ekibinin tıpkı onlar gibi sadece sesi kullanarak birbirleriyle iletişim kurmasını amaçlıyor.

Balıkçıl Yarasalar Robotların Sesle İletişim Kurabilmesi için AraştırılıyorKaliforniya Körfezi’ndeki balıkçıl yarasaların geceleyin küçük balıklar avladığını söyleyen Yovel, onların gece görüşünde karşılarına çıkan zorlukları gruplara ayrılarak çözdüklerini belirtti.

Yarasaların büyük su kütleleri üzerinde bir anlamda birlikte avlandıklarının üzerinde duran Yovel, onların aktif olarak iletişim kurmadan birbirlerinin ne yaptığını bildiklerini dile getirdi.

Ekibinin veri toplamak için yarasalara küçük alıcılar yerleştirdiğini belirten araştırmacı, bulguların robotlar üzerinde kullanılacağını açıkladı.

İsrailli Yossi Yovel Ekibiyle Birlikte Yarasalar Üzerinde ÇalışıyorYani Yovel ve ekibi balık yiyen yarasalardan toplanacak data ile robotlara birbirleriyle ekip olarak çalışabilmeleri ve yalnızca sesi kullanarak iletişim kurabilmeleri için bir algoritma yazacak. Halihazırda küçük bir grup robot üzerinde çalışan ekip, bu robotların her birini hoparlör ve mikrofonla tasarlamış.

İlk etapta su altında çalışacak robotlar, sonar teknolojini kullanarak hareket edecek ve bireysel olarak araştırma yapacaklar.

Robotlar Balıkçıl Yarasalardan Elde Edilecek Datayla GeliştirilecekFakat bu sırada tıpkı yarasalar gibi bir yandan da birbirlerinin ne yaptığından haberdar olacaklar. Öte yandan; çalışma henüz ilk aşamalarında olduğu için projenin tamamlanması biraz zaman alacak. Daha doğrusu; Yovel’in ekibinin iletişim için yalnızca sesi kullanan robotlar üretilmesi 5 yıl kadar bir süreci kapsayacak.

Öte yandan Yovel, hala kullanılabilir bir şeye sahip olmadıklarını fakat bu projenin gerçekten hayata geçirilebileceğini ve algoritmanın çalışacağını göstermek istiyor. Bakalım, ekip balıkçıl yarasaların algoritmasını robotlarda kullanabilecek mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum