Yatırım yapmaya başla!

Robotlar, Asya’da Gıda Dağıtımının Geleceği Olabilir

Japonya ve Çin’deki gelişmeler, Asya’nın gıda teslimat robotları çağına hazırlandığını gösteriyor.
Robotlar, Asya’da Gıda Dağıtımının Geleceği Olabilir

Gelişmeler, robotların Asya’da gıda dağıtımının geleceği olabileceğini gösteriyor. Japonya ve Çin’deki şirketlerin, bina için gıda teslimat robotları için denemelere başlaması da bunun işaretleri arasında.

Çin’in en büyük gıda dağıtım şirketi Meituan Dianping’in yöneticilerinden Xia Huaxia da Ağustos ayında ülkedeki Dünya Yapay Zeka Konferansı’nda yaptığı bir açıklamada şirketin robotlarını Pekin ve Shenzhen’de test etmeye başladığını söylemişti.

Japonya, 2017 yılında dünyanın en büyük endüstriyel robot üreticisiyken Tokyo merkezli ZMP de üniversiteler ve apartman komplekslerinde bir yiyecek dağıtım robotu geliştirip test etti.

ZMP  Gıda Dağıtım Robotu GeliştirdiSöz konusu makineler, müşterilere yiyecekleri asansör veya merdivenler vasıtasıyla bağımsız olarak getirmek için ofis binaları, apartmanlar ve üniversiteler gibi ortamlarda gezinebiliyor. Oxford Economics’ten James Lambert de konuya ilişkin bir açıklamasında; “Üniversite kampüslerinin, ofis bloklarının, otellerin ve hastanelerin, gıda dağıtımında robotları başlatmak için ilk çevreler arasında olmalarının iyi nedenleri var” dedi.

Gerekçesini de bunların, robotların rutin işlerle görevlendirildiği sabit ve tahmin edilebilir ortamlar olarak ifade etti.

Gıda Dağıtım Robotları Yükseliyor Zaten Meituan Dianping yöneticisi Xia da firmanın robotunun çok katlı bir binadan geçebildiğini ve siparişleri müşterinin kapısına götürebildiğini aktardı. Yiyecekleri binaya getirmek için hala bir insan teslimatçıya ihtiyaç duyulduğunu da ekledi. Xia bunun teslimat başına yaklaşık 5 ila 7 dakika kazandıracağını, yani her yolculukta 1 ila 2 Çin yuanı karda olunacağını öne sürdü. Şirketin robotlarının halihazırda binlerce sipariş teslim ettiğini vurguladı.

Japon robot üreticisi ZMP’nin yöneticisi Hiromasa Iwano ise teslimat robotu CarriRo Deli’nin gözlerinin zengin ifadeler anlatabildiğini ve insanlarla sesli iletişim kurabildiğini söyledi.

ZMP Gıda Dağıtım Robotları Sesli İletişim Kuruyor Robotikteki bu yeniliklerin iş gücü kıtlığı ile mücadele etmek ve teslimat süresini kısaltmak için olduğuna dikkat çekildi. Nitekim Japonya, azalan doğum oranları ve yaşlanan nüfusla boğuşurken giderek küçülen bir iş gücüyle karşı karşıyaydı. Japon makamların Şubat 2019’daki bir tahminine göre ülkenin iş gücü 2040 yılına kadar yüzde 20 oranında küçülebilirdi. Oxford Economics uzmanı bu noktada, robotların insan teslimatçıların yerini almasına daha çok zaman olduğunu ve insan işçilerin robotlarla iş birliğine devam edeceğini öngördü.

Bu görüşü tekrarlayan Meituan yöneticisi, şirketin dağıtım işinin 2025’e kadar 3 kat büyüyeceğini ve robotların bu siparişlerin yarısını sağlayabilecek olsa da hala insan çalışana ihtiyaç duyulacağını aktardı.

 Gıda Dağıtım Robotları Rağmen İnsan Gücüne İhtiyaç Var Dolayısıyla insan teslimatçıların sayısının şu andaki 60 ila 70 binlik filodan, yüzde 150 oranında artmak zorunda kalabileceğini ekledi. Diğer taraftan Japonya ve Çin dışında gıda dağıtım robotu trendine ABD de girmişti ki robotlar ülkenin üniversitelerinde kullanılıyordu. Ancak Oxford Economics’ten Michael Zielenziger, Çin’deki gıda dağıtım robotlarının işletilmesinin bazı avantajları olabileceğini şöyle bildirdi:

“Meituan’ın servisi, genellikle ofislerin ve yurtların birbirine yakın olduğu ve ABD’ye kıyasla daha yoğun olan apartman bloklarının bulunduğu belirli Çin ortamları için özellikle uygun olabilir.”

Ne var ki Meituan yöneticisi, gıda dağıtım robotlarının toplu pazarda kullanılmasının iki ila beş yıl arasında zamanı alabileceğini dile getirdi. Öte yandan muhtemel maliyet sorunlarına değinen IDC Worldwide Robotics araştırma direktörü Jing Bing Zhang, şirketin faydaları değerlendirilirken; robotun geliştirilmesi, uzaktan izleme, iletişim, güvenlik ve muhtemelen sigorta maliyetlerinin dikkate alınması gerektiğini kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum