Yatırım yapmaya başla!

Robert Kaplan: FED Faizde Değişikliğe Gitmeden Önce Sabırlı Olmaya Devam Etmeli

Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, merkez bankasının para politikasını ayarlamadan önce ekstra zaman alması gerektiğini söyledi. İşte detaylar;
Robert Kaplan: FED Faizde Değişikliğe Gitmeden Önce Sabırlı Olmaya Devam Etmeli

Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, mevkidaşlarını faiz oranlarında değişiklik yapmadan önce sabırlı olmaya devam etmeye çağırdı.

Pazartesi günü yayınlanan bir raporda dikkat çekici açıklamalarda bulunan Kaplan, yavaşlayan küresel büyümenin yanı sıra ABD-Çin ticaret anlaşmazlığı gibi faktörleri ve bunların yerel faaliyetlerin maddi bozulmasına yol açıp açmayacağını izlediğini söyledi.

“Bu aşamada, bu soruya karar vermek için çok erken olduğunu düşünüyorum” diyen Kaplan, raporuna şöyle devam etti:

Robert Kaplan: FED Faiz İndirmesi için çok Erken “Söz konusu artan belirsizlikler son 7 hafta içinde yoğunlaştı ve yakın gelecekte bu belirsizlikleri önemli ölçüde azaltacak olayların gerçekleşmesi kesinlikle mümkün.” Dolayısıyla politikaya atıfta bulunarak, ABD para politikasının duruşunda değişiklik yapmanın uygun olup olmadığını düşünürlerken ek zaman almanın ve olayların gelişmesine izin vermenin akıllıca olacağını savundu.

Bu noktada Robert Kaplan’ın bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi’nde oy hakkı olmayan bir üye olduğu bilgisi verildi.

Robert Kaplan: FED Sabırlı Olmalı Yine de Robert Kaplan’ın toplantılara katılmasına izin veriliyordu ve kendisi Fed’in gelecek birkaç yıl boyunca oranların nereye yöneleceğine ilişkin bireysel üyelerin beklentileri çizelgesindeki önemli isimlerden biriydi.

Yorumları da FED’in faiz oranları sabit tuttuğu ancak şartlar zayıfladığı takdirde gelecekte indirim olabileceğine işaret edildiği son toplantıdan birkaç gün sonra geldi. Piyasa beklentilerine rağmen Kaplan, politikanın şu anda çok gevşetilmesi konusunda endişeli olduğunu dile getirdi. “Bu noktada parasal teşvik eklemenin, ekonomide aşırılıklar ve dengesizliklerin oluşumuna katkı sağlayacağından endişe duyuyorum ki bunların yönetimi zor ve acı verici olabilir” ifadelerini kullandı.

Temel senaryosunun bu yıl sağlam bir ekonomik büyüme ve işgücü piyasasının tam istihdamda kalması olduğunu belirten Kaplan, ek olarak kredinin maliyeti ve bulunabilirliğinin tarihsel standartlara göre sağlam kaldığını vurguladı. Bunun yanında, son iki ayda artan ticari gerilimlerin iş yatırımlarını azalttığını ve üretim çıktısını azalttığını kabul ederek görünümdeki aşağı yönlü risklerin arttığını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum