Yatırım yapmaya başla!

Rize-Artvin Havalimanı’nın İhalesi Gerçekleştirilecek

Türkiye’nin deniz dolgusu üzerindeki 2. havalimanı olacak olan Rize-Artvin Havalimanı’nda yazın gelmesiyle birlikte 110 tonluk deniz dolgusu gerçekleştirildi. 29 Ekim 2020 tarihinde bitirilmesi planlanan büyük proje hakkındaki detaylar aşağıda;
Rize-Artvin Havalimanı’nın İhalesi Gerçekleştirilecek

3 Nisan 2017 tarihinde temeli atılan, 16 Eylül’de ise dolgu çalışmalarına başlanan Türkiye’nin deniz dolgusu üzerindeki 2. havalimanı Rize-Artvin Havalimanı’nın çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Söz konusu devasa projede 639 günde 26 milyon metre küp deniz dolgusu yapıldı.

Rize Valisi Kemal Çeber, şehrin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy köyü sahilinde çalışmaları süren Rize-Artvin Havalimanı’ndaki dolgu çalışmaları ile ilgili bazı açıklamalar yaptı. Çeber, yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte günlük 70 bin ton olan deniz dolgusu seviyesinin günlük 110 bin tona çıktığını belirtti.

Vali Çeber, havaalanında inşaatın tüm hızıyla sürdüğünü bildirirken, projede %31,5 seviyesine gelindiğini açıkladı.

Rize Valisi Çeber İnşaatın Tüm Hızıyla Sürdüğünü BildirdiÇeber, 85,5 milyon seviyelerinde dolgunun öngörüldüğünü, bunun 26 milyon tonluk kısmının tamamlandığını ifade etti. “Kış aylarında günlük 60-70 bin ton dolgu yapabiliyorduk, bugün itibariyle 110 bin ton civarında dolgu yapıyoruz. Orada 250’ye yakın araçtan oluşan makine parkımız var. Bunun 2’si gemi, 150 civarında kamyonumuz var ve 600 kişi civarında da personel çalışanımız var. İnşallah Cumhurbaşkanımıza söz verilen tarih olan 2020’nin 29 Ekim’ine yetiştirebilecek şekilde son sürat çalışmalarımız devam ediyor.” sözleriyle açıklama yaptı.

Önümüzdeki günlerde havalimanı projesinin üst yapısının ihalesinin planlandığını da kaydeden Rize Valisi Çeber, bundan 3 hafta önce Ulaştırma Bakanı ile görüşme gerçekleştirdiklerini ve havalimanında %100’lük inşaat oranının %95’ini deniz dolgusunun oluşturduğunu bildirdi.

İnşaatta %5’lik kısmın üst yapıyı meydana getirdiğini açıklayan Vali Çeber, havalimanının belirtilen tarihte bitirebilmesi için ihalesinin yapılması gerektiğini açıkladı.

Havalimanının Belirtilen Tarihte Bitirilebilmesi İçin İhalesinin Yapılması GerekiyorArdından Çeber, İnşaatın %5’i de üst yapı. Bu üst yapı inşaatının verdiğimiz tarihe yetişmesi için de ihalesinin yapılması gerekiyor. Projeyi geçen inceledik. Son bir iki rötuşu kaldı. Proje biter bitmez de üst yapı yani terminal binalarının projelerine başlıyoruz. O da dolgu inşaatımız ile beraber bir taraftan devam edecek ve söylediğimiz tarihte yetişecek.” ifadelerini kaydetti.

Diğer bir yandan üst yapı inşaatı kapsamında denizin üzerinde 3000 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğindeki pistle birlikte bazı yapıların da inşaası tamamlanacak. 260 metreye 24 metrelik taksi yolu ve 300 metreye 120 metrelik apron bunlardan bazıları olacak. İnşaatın bitmesiyle birlikte ise Türkiye’nin 56. ve deniz üzerine kurulan 2. Havalimanı tamamlanmış olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum