Yatırım yapmaya başla!

Riyad, Petrol Kullanımı Bağımlılığını Azaltmak için Nükleer Enerjiye Yatırım Yapacak!

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad, petrol kullanımını dengelemek amacıyla nükleer enerjiye yönelme kararı aldı.
Riyad, Petrol Kullanımı Bağımlılığını Azaltmak için Nükleer Enerjiye Yatırım Yapacak!

Petrol tüketimini dengelemek isteyen Suudi Arabistan’ın en büyük şehri Riyad, buna yönelik yeni bir karar aldı. Kral Faysal İslami Araştırmalar Merkezi Kıdemli Araştırmacısı Joseph Kechichian, Suudi Arabistan’ın uzun vadede çok sayıda nükleer enerji santrali kurumu gerçekleştirmeyi planladığını açıkladı.

Bu santralleri kurmasındaki temel amaçlarından biri elektrik üretiminde atom enerjisini kullanmak olan Riyad, bunun yanında petrol kullanımını daha dengeli bir şekle sokmak ve üretimde petrole bağımlı olma durumunu azaltmak istiyor.

Riyad’ın kimya endüstrisinden ulaşıma kadar pek çok farklı sektörde petrolü kullandığına işaret eden Kechichian, nükleer enerji tesislerinin inşası ile birlikte sektördeki petrol kullanımının dengeleneceğini ifade etti.

Joseph KechichianKendisini dinleyenleri bilgilendiren Kechichian, şu an Riyad’ın nükleer enerji tesisi inşası için firma tercih etmeye uğraştığını duyurdu. Ardından, nükleer enerjinin katkılarıyla Riyad’ın elektrik üretmek için petrolü harcamak durumunda kalmayacağını ifade etti ve petrolün çok daha başka kullanım alanları olduğununa dikkat çekti.

Kechichian, tarihe damga vuran Fukuşima, Çernobil ve Three Mile Island gibi olayları anımsattı ve bunların nükleer enerjiye yönelik bazı önyargılara neden olduğunu ifade etti. Şu aşamada güvenlik bakımından güçlü şirketleri tercih etmenin ve santralleri gözlemek üzere denetmenleri eğitmenin pek çok riski azaltabileceğini vurguladı.

Suudi Arabistan’ın yalnızca petrole odaklanmadığını açıklayan Kechichian; turizm, teknoloji ve eğlence gibi farklı sektörler ile de ilgilendiğini belirtti. Oluşturulan 2030 vizyonunda yabancı yatırımcıları ülkeye çekmeye ve istihdam oranını artırmaya odaklanıldığını ekledi.

Kechichian’ın yanı sıra Rice Üniversitesi Baker Enstitüsü Enerji Analisti Jim Krane konu hakkında görüşlerini paylaştı.

Jim KraneKrane, Riyad’ın Suudi Arabistan’ın sahip olduğu rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları kullanımıyla elektrik üretiminde %1’den daha az bir paya sahip olduğuna işaret etti. Ham petrol ve dizel yakıt gibi kaynakların Suudi Arabistan’ın elektrik üretiminde büyük rol oynadığını söyleyen Krane, ülkenin bu kaynaklar dışında yerli doğal gaz ve petrol ürünlerine de bağımlı olduğunu aktardı.

Bir ülkenin elektrik santrallerinde petrolün kullanılmasının enerji kaynağının minimum seviyede kullanımı anlamı taşıdığını ifade etti. Bu noktada sözü Saudi Aramco’ya getirdi ve şirketin yerel enerji santrallerine maliyetin altında petrol satmak yerine ihraç etmesinin yüksek gelir açısından daha mantıklı bir karar olacağını söyledi.

Krane, yenilenebilir enerji veya nükleer enerji kaynaklarının sıfır karbon kaynaklar olarak Suudi Arabistan’ın elektrik üretim ihtiyacında kullanılabileceğini aktardı.

Krane nükleer enerji açıklaması

Açıklamalarını sürdüren Krane, ülkenin enerji sektöründe çeşitlendirme kararına yönelmesine rağmen belirlenen bu amaçlara kısa vadede ulaşmanın mümkün olmadığını duyurdu. Çünkü ülkede nükleer enerji santrallerinin planlama ve inşa edilme süresi en az 10 yılı buluyordu.

Öte yandan Riyad’ın 2018 yılındaki elektrik üretiminin yaklaşık %40’lık kısmını petrolden ve %60’lık kısmını ise doğal gazdan karşıladığı kaydedilmişti. Üretimde doğal gazdan çok fazla faydalandığını farkında olan ülke, bunun önüne geçmek amacıyla fosil yakıt bağımlılığını azaltmaya yöneldi. Başta nükleer enerji ve güneş enerjisi olmak üzere alternatif kaynakları kullanmaya odaklandı.

Ayrıca Riyad yönetimi, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın öncülüğünde 2030 vizyonu oluşturdu ve bu kapsamda ülke ekonomisi ve enerjisini hidrokarbonlardan bağımsız hale getirmeyi amaçladı. Böylelikle nükleer enerjiye en fazla yatırım yapan ülkeler arasında Abu Dabi’nin ardından ikinci sırada yer aldı.

Suudi Arabistan, Körfez İş Birliği Konseyi ülkeleri ile ilk kez 2006 yılında nükleer enerjinin barışçıl bir şekilde kullanımı için faaliyet başlatmıştı ve her fırsatta nükleer enerji kullanımının önemini vurguladı. Bu hedefe yönelik olarak, aynı yıl Riyad’taki nükleer enerji ve yenilenebilir enerjiden sorumlu kuruluş olarak Kral Abdullah Atom ve Yenilenebilir Enerji Şehri’ni (KA-CARE) oluşturuldu.

2012 yılında 2032 yılına ilişkin hedefini açıklayan Suudi Arabistan, 17 gigavat kapasiteli olmak üzere 16 reaktörü hayata geçirmeyi düşündüğünü duyurmuştu. Ülke bununla birlikte yenilenebilir enerjide 54 gigavat kapasiteli kurulumu da hedefleri arasında tutuyordu.

Ardından bazı durumlar söz konusu bu hedeflerin 2040 yılına ertelenmesini mecbur kıldı. Böylelikle ülke, hedeflerinde değişikliğe giderek 2030 yılına kadar 9,5 gigavat kapasiteli kurulum planladığını açıkladı. Şu an halihazırda ABD, Çin, Fransa, Güney Kore ve Rusya’daki firmalarla iletişim halinde olan Suudi Arabistan, 2020’de ilk nükleer enerji santrali üzerine ihalede yer almayı planlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum