Yatırım yapmaya başla!

Risk Algısını Fiyatlayan Altın Onsu 1280 Doların Üzerine Çıktı

Altın ons fiyatında hafta genelinde hakim olan yükseliş eğilimi, 1280 doların üzerine işaret etti. Bu seviye ise 15 Haziran'daki zirvenin hemen altında yer alıyor.
Risk Algısını Fiyatlayan Altın Onsu 1280 Doların Üzerine Çıktı

Altın ons fiyatı yılı güçlü kapatmaya hazırlanıyor. Aralık ayı genelinde güçlü seyreden altın ons fiyatı, yükseliş hareketini haftanın son işlem gününde de sürdürerek 1280 doların üzerine işaret etti. Altın onsunun bu seviyeye en yakın rekoru ise 15 Haziran tarihinde 1303,25 dolar ile görülmüştü. O tarihten sonra gerilemeye başlayan kıymetli maden, 5 ayın zirvesine ulaşmış oldu.

Güvenli liman alımları ile yükselişe geçen altın onsu, güne 1275,11 dolardan başladıktan sonra yükseliş eğilimi kaydetmeye başladı.

Altın Güvenli Liman Alımlarıyla GüçlendiAltın ons fiyatı işleme açıldıktan sonra TSİ 08:00’de 1277,79 dolardan alıcı buldu. Daha sonra yükseliş eğilimini sürdürerek 11:00’de 1282,22 dolara kadar yükseldi. Daha sonra bir miktar gevşeyen altın onsu, yüzde 0,28 oranında artı yönde hareket ederek 1278,93 dolardan alıcı bulmaya başladı.

Altın ons fiyatının haftalık performansına göz attığımız zaman belirgin ve iki aşamalı bir yükseliş eğilimi kaydettiği gözleniyor. Hafta ortasında 1280 dolar sınırına kadar yükseldikten sonra gerileyerek 1265 dolar seviyelerine kadar inmişti. Daha sonra bu seviyelerden yeniden yükselişe geçerek haftanın son işlem gününde 1282 dolara kadar yükselmiş oldu.

Kıymetli maden, piyasalardaki oynaklıktan ve ABD’de federal hükümetin hala kapalı olmasıyla artan endişelerden destek bularak yükseldi.

ABD Hükümetinin Kapalı Olmasına Yönelik EndişelerAynı zamanda küresel ekonominin yavaşlamaya başladığına yönelik endişelerin güçlenmesiyle de güvenli liman talebinde artış gözleniyor. Neredeyse 6 ayın zirvesine yaklaşan altın onsu, yaklaşık iki yılın en yüksek aylık kazancına yönelmiş durumda. Ons altının 30 günlük fiyat hareketlerinin ortalaması yüzde 4,66 oranında yükseliş gösterirken, haftalık bazda yüzde 3,09 yükselişe işaret ediyor.

Ons altın analizleri ve yorumlarına göz attığımızda; yeni yıl tatili öncesinde ons altının küresel piyasalardaki risk algısı ile çıkış yaptığı ifade ediliyor. Aralık ayı başından bu yana altın için pozitif algının devam ettiği belirtilirken, mevcut çıkış hareketine kısa vadeli olarak devam edecek mi sorusuna cevap bulmak için ara bölgenin 1264 dolar, ana bölgenin ise 1244 dolar olduğu belirtiliyor.

Altın onsunun destek seviyesinin 1244 dolar, direnç seviyelerinin ise 1279, 1284 ve 1289 dolar olduğu ifade ediliyor.

Altın Destek 1244 DolarGümüş fiyatındaki değişimlere baktığımızda ise spot fiyatın fazla değişim göstermediğini ve 15,2415 dolarda kaldığını görüyoruz. Bu seviyenin Ağustos ayından bu yana görülen en yüksek kapanışı gerçekleştirmeye hazırlık olduğu yorumları yapılıyor.

Uzmanlar yatırımcıların dikkatlerini yeni yıla ve bazı risklere çevirdiklerini ifade ediyor. Ayrıca ABD ekonomisinin 2019 yılında zayıflama olasılığının altını cazip kılacağı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum