Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rishi Sunak’ın Kriptoya Olan Yaklaşımı Sektörü Umutlandırıyor

İngiltere’nin yeni Başbakanı Rishi Sunak’ın kripto paralara yaklaşımı, ülkedeki benimsenmeye dair umutları artırıyor. Detaylar haberde...
Rishi Sunak’ın Kriptoya Olan Yaklaşımı Sektörü Umutlandırıyor
HABER GİRİŞ

Birleşik Krallık kripto para firmaları ve yatırımcıları, yeni Başbakan Rishi Sunak’ın azalan kripto ilgisini tersine çevirebileceğine dair büyük umutlara sahip. Eski Başbakan Boris Johnson hükümetinde maliye bakanı olan yeni İngiltere lideri, selefi Liz Truss’un yol açtığı ekonomik tahribatı düzeltmek için yoğun bir yapılacaklar listesi ile karşı karşıya.

Sunak için kripto, öncelik listesinde tam olarak üst sıralarda yer almıyor, ancak sektördekiler iyimser olmak için nedenler olduğunu söylüyor.

Sunak’ın Gelişi Memnuniyetle Karşılandı

Dijital borç verme girişimi LendInvest’in kurucu ortağı Christian Faes, girişimciler arasındaki duygunun rahatlama hissi olduğunu belirterek, “Liz Truss ve Kwasi Kwarteng’in beceriksizliğinin İngiltere ekonomisini neredeyse çökertmesinin ardından, mantıklı birine sahip olduğumuza dair bir his var.” değerlendirmesini yaptı.

Fintech Kurucuları ağına da başkanlık eden Faes, Sunak’ın kriptonun sahip olduğu fırsat ve potansiyeli gördüğünü ve İngiltere’nin bu konuda lider olmasını istediğini söyledi.

Eski bir Goldman Sachs analisti olan Sunak, birkaç kez kriptoya karşı olumlu bir tutum dile getirdi. İngiltere’nin maliyesinden sorumlu bakan olarak, ülkeyi Nisan ayında küresel bir kripto merkezi haline getirmek için büyük bir planın ana hatlarını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Sunak, Haziran ayında yaptığı açıklamasında, İngiltere’yi kripto ve blok zinciri teknolojisi için tercih edilen yargı bölgesi yapmaya kararlı olduğunu söylemişti. Sunak’ın Başbakan olarak atanmasından önce, İngiltere’nin küresel kripto pazarındaki konumuna olan güven azalıyordu.

300 İngiliz fintech kurucusunun katıldığı bir ankette, İngilizlerin sadece yüzde 9′u ülkenin kriptoda lider olduğuna inanıyor. Kurucuların yaklaşık yüzde 20′si Birleşik Krallık’ın bir kripto şirketi kurmak için uygun yer olmadığını düşünüyor.

Kripto yatırımcıları Sunak’ın sektöre netlik kazandırdığını görmek istiyor. ABD’de hükümet kripto için bir çerçeve yayınlamış, Avrupa Birliği de sektörü yöneten kapsamlı bir dizi yasayı onaylamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.