Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Ripple SEC Tarafından Dava Açılmasını Beklerken XRP Sert Düşüyor

Kripto para firması Ripple, yatırımcı koruma yasasıyla ilgili SEC'in bir dava açılmasını beklediğini söylerken, XRP %9 civarında düşüyor.
Ripple SEC Tarafından Dava Açılmasını Beklerken XRP Sert Düşüyor

En çok tanınan fintech şirketlerinden olan Ripple, yatırımcı koruma yasalarını ihlal ettiği iddiaları nedeniyle Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından dava açılmasını beklediğini söyledi. Para birimi XRP ise %9 civarında değer kaybetmeye başladı.

SEC, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen’e dava açmaya hazırlanıyor. Şirketin yatırımcılara XRP sattığında kayıtsız menkul kıymetlerin satışına karşı yasaları ihlal ettiğini iddia edecek. Garlinghouse davanın Noel’den önce açılmasını beklediğini söyledi.

Garlinghouse, SEC’in davasının bir hukuk ve gerçek meselesi olarak temelde yanlış olduğunu söyledi ve zamanlamasını sorguladı.
Brad Garlinghouse Tweetleri
Kaynak: Twitter

Ripple CEO’su, “XRP bir para birimidir ve bir yatırım sözleşmesi olarak kaydedilmesi gerekmez. Aslında Adalet Bakanlığı ve Hazine’nin FinCEN’i, XRP’nin 2015’te sanal bir para birimi olduğunu belirledi ve diğer G20 düzenleyicileri de aynısını yaptı. Başka hiçbir ülke XRP’yi menkul kıymet olarak sınıflamadı,” ifadelerini kullandı.

Garlinghouse açıklamasının devamında, SEC’in XRP’yi sekiz yıldan fazla bir süredir para birimi olarak işlev görmesine izin verdiğini söyledi. Şu anki durumu yönetimdeki görülecek bir değişiklikten sadece günler önce yapmasını sorguladıklarını dile getirdi. Garlinghouse, “ABD’de kripto için net bir düzenleyici çerçeve sağlamak yerine SEC Başkanı Jay Clayton açıklanamaz şekilde Ripple’a dava açmaya karar verdi,” dedi.

2012’de oluşturulup dağıtılan ve 20 milyar doları aşan piyasa değeriyle XRP, dünyanın en değerli kripto paralarından birisi haline geldi.
XRP, Dünyanın En Büyük Kripto Paralarından Birisi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Şirket, start-upları Block.one ve Kik’e karşı ilk kripto para teklifi olarak bilinen tartışmalı bir bağış toplama yöntemiyle para toplayarak menkul kıymet yasalarını ihlal ettiğini söylediği diğer yüksek profilli hukuk davalarını kazanmıştı. Ripple, XRP’nin bir para birimi olarak sınıflandırılması gerektiğini ve bir yatırım sözleşmesi olarak kaydedilmesi gerekmediğini savunuyor.

Şirket; Japon finans hizmetleri devi SBI Holdings, İspanyol bankası Santander ile Adreessen Horowitz, Lightspeed ve Peter Thiel Kurucular Fonu gibi üst düzey risk sermayesi firmaları tarafından destekleniyor.

Güvenlik etiketi şirket için son derece önemli. Çünkü XRP’yi katı yeni kurallar altına alabilir ve bu da Ripple’ı büyük ölçüde etkileyebilir. Ripple kripto para biriminden bağımsız olduğunu iddia etse de var olan toplam 100 milyar XRP tokeninin 55 milyarına sahip durumda. Şirket her çeyrekte XRP varlıklarından bazılarını satarak gelir elde ediyor.

XRP bu gelişmeler ışığında %9’a yakın değer kaybetti ve 0,50 doların altından işlem görmeye başladı.
XRP Yüzde 7,95 Düşüş
Kaynak: Coindesk

Bugünkü işlemlere 0,5182 dolardan başlayan XRP, daha sonra düşüşe geçti ve 0,4507 dolara kadar geriledi. Buradan bir miktar toparlanan XRP, %7,95 oranında ekside 0,4868 dolardan işlem görmeye başladı.

XRP, tüm zamanların en yüksek seviyesini 3,40 dolar ile kaydederken, yılbaşından bu yana %142,08 oranında değer kazandı. Kripto paranın piyasa değeri 48,91 milyar dolar düzeyindeyken, 24 saatlik işlem hacmi 8,47 milyar dolar düzeyindedir.

Ripple ile ilgili yeni inceleme, Hazine Bakanlığı’nın kara para aklama düzenleyici boşluklarını kapatmayı amaçlayan yeni bir bitcoin ifşa kuralı önermesinden günler sonra geldi. Kural, kripto borsalarını, bir borsada veya bir banka tarafından tutulmayan sözde barındırılmamış cüzdanlara para gönderirken ekstra uyum adımlarını atmayı zorlamaktadır.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum