Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ripple ile Karadağ Arasında Dijital Para Testi için Anlaşma Yapıldı

Karadağ Merkez Bankası ile Ripple arasında dijital para birimi üzerinde pilot çalışma başlatmayı içeren bir anlaşma imzalandı.
Ripple ile Karadağ Arasında Dijital Para Testi için Anlaşma Yapıldı
HABER GİRİŞ

Karadağ Merkez Bankası ile blockchain şirketi Ripple ile bir merkez bankası dijital para birimi (CBC) için bir strateji ve pilot programın geliştirilmesi için bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Ülke, Euro Bölgesi’nin bir parçası olmamasına rağmen euroyu kullanıyor.

RippleX’in merkez bankası anlaşmaları ve CBDC’lerden sorumlu başkan yardımcısı James Wallis daha fazla ayrıntının ilerleyen günlerde açıklanacağını söyledi. Projenin, dijital para biriminin pratik uygulamasının belirlenmesi de dahil olmak üzere birkaç aşamadan geçeceğini sözlerine ekledi.

Wallis, geliştirilecek olan dijital para birimini, kontrollü koşullar altında dolaşıma sokmak için bir test aşaması hazırlanacağını söyledi. Kullanım durumlarını, temel başarı faktörlerini ve zaman çizelgelerini belirlemek için merkez bankası ile yakın bir şekilde çalışacaklarını belirtirken, projenin bu ay başlayacağının bilgisini verdi.

Yetkili, Ripple’ın farklı ödeme sistemlerini başarılı bir şekilde birbirine bağlama ve dünya çapındaki yüzlerce finans kurumuna küresel ödemeler için çözüm bulma hizmetini destekleme konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahip olduğunu söyledi. Karadağ Merkez Bankası’nın ilk dijital para birimini piyasaya sürmek ve ülkenin temel finansal hedeflerini daha da ileriye götürmek için Ripple’ı seçmesinden memnun olduklarını belirtti.

Karadağ Merkez Bankası Başkanı Radoje Žugić yaptığı açıklamada, merkez bankasının elektronik ödeme araçlarının mevcudiyeti ile ilgili olarak CBDC’lerin oluşturabileceği avantaj ve riskleri analiz etmek için hükümet ve akademik toplulukla birlikte çalışacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Verimliliğin, mevzuata uygunluğun ve son kullanıcıların mahremiyetinin korunmasının en önemli konular olduğunu sözlerine ekledi. Anlaşma ilk olarak Ocak ayında duyurulmuştu. Yeni anlaşma ise pilot aşamanın hayata geçirilmesini temsil ediyor

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın