Yatırım yapmaya başla!

Bazı Bilimciler Farelere Nasıl Araba Kullanacaklarını Öğrettiler!Otomobiller insanların ortaya çıkardığı bir şey olsa da yüzyıldan fazla bir süre sonra hayvanların da kullanabileceğini öğrenmiş olduk. Fare dediğimiz zaman akla ilk olarak peynir ve lağım gelir. Her bir canlının ekolojik düzene bir katkısı olduğu gibi farelerinden vardır.

Kedilerin iştahla baktığı bu hayvanlar bildiğimizden daha zeki olabilirler. Hayvanlar aleminde insan yeteneklerini benzeten birçok canlı görmüştük. Mesela çözülmesi zor bir ortamda karganın şifreleri belirleyip, kolayca sonraki etaba geçebildiğine rastlamıştık.

Richmond Üniversitesi’deki bilim adamları inanılmaz bir şeyi ispatlamaya çalışmışlar. Araba kullanan fareler! Birisi gelip “farelere araba kullanmayı öğretebilirim” dese komik karşılardık. Ancak o hayvanların da yaşama iç güdüsü ile bazı sınırları, zekaları ile geçebiliyorlar.

“Rat-Operated Vehicle” olarak adlandırdıkları ultra mini ROV EV otomobil, küçük bir arena içerisine koyulmuş. Duvarlarında da farelerin ödülleri takılı. Demek ki bilim insanları köpeklere yemekle komut öğretildiği gibi farelere de yapabileceklerini düşünmüşler.

11 adet erkek ve 5 adet dişi fare ile yapılan deney için gerçekten bir araç yapılmış. Richmond Kelly Lambert Üniversitesi’nden davranışsal sinir bilim profesörü, “ Otomobille benzersiz bir şekilde gezmeyi öğrendiler ve sonunda nihayetinde ödüllendirmek için hiç kullanmadıkları yönlendirme düzenleriyle meşgul oldular. Farelerin çoğu insanın algıladığından daha akıllı olduğuna ve çoğu hayvanın düşündüğümüzden daha akıllı olduğuna inanıyorum.” dedi.

Varılan sonuçlarından birisi de stres yapıcı olan kortikosteron ve stresi önleyen dehidroepiandrosteron için yapılan ölçümlerde araç kullanmanın fareleri rahatlattığı sonucuna varılmış. Açıkçası normalde korkulan ve sevilmeyen bir hayvanın bu kadar zeki ve beceri sahibi olduğunu bilmiyorduk.

Nasıl ki bundan 30 yıl önce arabalar artık insansız gidebilecek ve gök yüzünde uçabilecek denildiğinde imkansız diye karşılıyorduk, fareler de gelecekte kendilerini bilim insanlarının yaptığı ROV araçlarıyla taşıdıklarına olabilir diyesimiz geliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum