Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Richard Branson, Sert Bir Brexit ile GBP/USD Paritesinin Çökeceği Konusunda Uyardı

Virgin markasının patronu Branson, sert bir Brexit yaşanması durumunda sterlinin dolar karşısında çökeceğini söyledi.
Richard Branson, Sert Bir Brexit ile GBP/USD Paritesinin Çökeceği Konusunda Uyardı

Virgin Group CEO’su Richard Branson, özellikle girişimciler tarafından örnek alınan isimlerden birisidir. Branson, bu sefer girişimcilere tavsiyesiyle değil, anlaşmaya yapılmadan gerçekleşecek bir Brexit üzerinde dikkat çeken yorumlar yaptı. İngiltere’nin 31 Ekim’de AB’den anlaşmasız ayrılması durumunda GBP/USD paritesinin çökeceğini söyledi.

Branson, BBC’ye verdiği röportajda, anlaşmasız Brexit’in birçok Virgin şirketi için yıkıcı bir sonuç olacağını söyledi.

Virgin Group için YıkıcıAynı zamanda böyle bir durumunda, grup yatırımcılarının İngiltere’den uzaklaştırmaya zorlayacağını da belirtti. Zorlu bir Brexit, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının yaı sıra hem tek Avrupa pazarını hem de gümrük birliğini bırakarak blok ile mevcut serbest ticaret anlaşmalarını ortadan kaldırıyor.

Branson, Virgin Atlantic’in sterlindeki düşüşlere özellikle duyarlı olduğunu da belirtti. Virgin Atlantic’in tüm maliyetlerinin dolar cinsinden olduğunu ve yaklaşık 100 milyon dolarlık nihai kar-zarar tablosu yansıttığını açıklayan Branson, “Sterlin, sert bir Brexit varsa dolar karşısında çökecek,” dedi.

Branson sert bir Brexit’te, Avrupa’dan ABD’ye yapılan hava taşımacılığının ortadan kalkacağını, kaybın en az 100 milyon dolar olacağını söyledi.

Virgin Atlantic için Kötü SonuçlarBranson, “Belli ki Britanya’da çok daha az para harcayacağımız ve tüm enerjilerimizi başka ülkelere harcayacağımız kesin,” dedi. Branson, 2016 yılının Haziran ayında gerçekleşen referandum sırasında sterlinin 1,53 dolar olduğunu hatırlattı ve bugün 1,22 ve 1,23 dolar seviyelerinin görüldüğünü söyledi.

Sert bir Brexit olması durumunda İngiltere’nin Aralık ayında iflas ile karşı karşıya kalacağı konusunda da uyarı yapan Branson, AB’yi bir anlaşma yapmadan oldukça az sayıda İngiliz işyerinin kapanmasına yol açacağının kesin olduğunu söyledi. Virgin Atlantic’in referandumdan sonra büyük kayıplar yaşadığını söyledi.

Sterlin ise zor bir hafta geçirdi ve GBP/USD paritesi, dün başlattığı yükseliş eğilimini bugün de sürdürdü.

Sterlin Zor Bir Hafta GeçiriyorDünkü kapanışı 1,2502 dolardan yapan parite, yeni güne yataya yakın bir yükselişle başladı. Ardından kademeli bir yükseliş kaydeden parite, TSİ 09:00’da 1,2530 dolardan işlem gördü. Daha sonra yükselişe geçerek 1,2570 dolara kadar yükseldi. TSİ 15:30 sularında ise yüzde 0,50 oranında artıda 1,2564 dolardan alıcı bulmaya başladı.

Dün Euro karşısında altı ayın en düşük seviyesine gerileyen sterlin, yatırımcıları korkutuyor. Yatırımcılarıyla konuşan şirketler ise sterlini istek listelerinin en altında tuttuklarını açıklıyorlar. Brexit riskine ek olarak, makro ekonomik veriler ve İngiltere Merkez Bankası’nın politikasına bağlı olarak görünümün negatif olduğunu dile getiriyorlar.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum