Yatırım yapmaya başla!

Richard Branson: “Gelir Eşitsizliğini Temel Gelir Sistemi Ortadan Kaldırabilir!”

Virgin Group CEO’su Richard Branson, gelir eşitsizliğinin çözümünün insanlara bedava para vermek olduğunu söyledi. Detaylar şöyle…
Richard Branson: “Gelir Eşitsizliğini Temel Gelir Sistemi Ortadan Kaldırabilir!”

İngiliz milyarder Richard Branson, gelir dağılımı eşitsizliklerine çözüm olarak insanlara bedava para verme yöntemini sundu. The New York Times’dan David Gelles’e konuşan Richard Branson düşüncesini “Avrupa’ya ve Amerika’ya temel gelir sistemi getirilmelidir” sözleriyle ifade etti.

Güç konumundakilerin gelir eşitsizliği gibi sosyal problemleri ele almak için ne yapması gerektiği şeklindeki soruları cevaplandıran Branson, açıklamalarıyla büyük yankı uyandırdı. “Etrafta bu kadar maddi refah varken insanların hala sokaklarda uyuması bir utanç” diyen Branson, insanların istihdam durumuna bakmaksızın herkese verilen ödemeyi nitelendiren evrensel temel gelir sistemini savundu.

Ayrıca insanlara karşılıksız maaş vermeyi öngören temel gelir sisteminin daha farklı gerekçeleri olduğunu da belirtti.

Richard Branson'a Göre Gelir Eşitsizliğini Ortadan Kaldıracak Şey Evrensel Temel Gelir Bunların arasında yapay zeka teknolojisi olduğunu söyleyen Virgin Group CEO’su, yorumuna karşılık gelen “robotların insanları işsiz bırakacağını mı düşünüyorsunuz” sorusuna da ilgi çekici bir yanıt verdi. Nitekim Branson, yapay zekanın insanların şimdikine kıyasla çok daha az saat çalışmasını sağlayacağını öne sürdü.

Bu noktada; Google fütüristi Raymond Kurzweil’in temel gelir açıklamalarını destekler nitelikte konuşan Branson, iddialarının nedeninden de bahsetti.

Richard Branson Evrensel Temel Gelir Sistemi Açıklaması İnsanların teknolojik gelişmeler neticesinde çok daha az mesai yapacağını söyleyen milyarder, bunun 3 günlük çalışma haftaları ve dört günlük hafta sonları anlamına geleceğini dile getirdi.

Sonrasında ise insanların 4 günlük tatillerini gezmek ve eğlenmek için harcayacaklarını, doğal olarak daha az çalışma süreleri karşılığında makul ücretler almaları gerekeceğini vurguladı.

Diğer taraftan Branson, evrensel temel gelir sisteminin Finlandiya gibi ülkelerin belirli şehirlerinde uygulandığını görmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

Richard Branson Yapay Zekanın nEvrensel Temel Gelir Sistemini Gerekli Kılacağını DüşünüyorKaldı ki bu Branson’ın temel gelir sistemiyle ilgili ilk konuşması da değildi. Kendisi daha önce kendi blogunda paylaştığı bir postunda; yapay zeka ve diğer teknolojiler sayesinde harika keşifler yapıldığını ama bunun aynı zamanda iş sayısını azaltacağını belirtmişti. Doğal olarak; temel gelir sisteminin ilerleyen yıllarda çok daha önemli hale geleceğini kaydetmişti.

Richard Branson’la benzer düşüncelere sahip olan Bill Gates de yapay zekanın birçok insanı işsiz bırakacağını ama bunun pozitif etkiler yaratacağı görüşünü savunmuştu. Dünyanın en zengini unvanını Jeff Bezos’a kaptıran Gates, yapay zekanın insanları çok daha üretken hale getireceğini, basit işleri makinelere vermenin kişileri çok daha yaratıcı şeylere yönlendireceğini dile getirmişti.

Kısacası; benzer nedenlerden dolayı Bill Gates, Mark Zuckerberg, Elon Musk ve Richard Branson gibi pek çok kişi evrensel temel gelir sisteminin gerekli olduğunu savunuyor. Ayrıca prestijli girişim destekleme şirketi Y Combinator’ın evrensel temel gelir deneyi de söz konusu sistemin nasıl sonuçlanacağını göstermesi için merakla bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum