Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

rFpro Dünyanın İlk En Gelişmiş “Otonom Araç Simülasyon Platformunu Tanıttı”

İngiliz teknoloji şirketi rFpro, günümüz araçlarının otonom sürüşlerini en iyi şekilde destekleyen simülasyon programıyla şaşkınlık yarattı!
rFpro Dünyanın İlk En Gelişmiş “Otonom Araç Simülasyon Platformunu Tanıttı”
Yorum

Günümüzde otomobil gelişimleri iki kısımda yürütülüyor. Birincisi fosil yakıtların bir an önce kaldırılıp elektrikli araçlara geçmek, ikincisi ise sürücüsüz araçların yollarda sağlıklı bir şekilde gidebilmesi! Zor olan kısım bence 2. seçenek. EV motor teknolojisini geliştirmek, otonom sürüşe göre biraz daha basit olabilir.

Hesaplamalar her iki taraf için de matematik gerektirdiği gibi, insanların can güvenliğini göz önünde bulundurursak, aracın oto pilotta anlık vereceği tepkiler çok iyi hesaplanması gerekir. İşte tam olarak bu söylediğimiz kısma yönelik İngiliz teknoloji geliştirme ve araştırma şirketi rFpro, her noktayı test edebileceğimiz gerçek sürüş simülasyonu yaptı.

Araç üreticileri, teknolojilerini tam kapsamlı, bu platformda test edebilecek.

rFpro’nun yapmak istediği araç beyinlerini eğitmek. Üreticiler bu sayede gerçek yol koşullarında araçlarının ve sistemlerinin vereceği tepkileri en iyi şekillerde anlayabilecekler. Yolda gidiş kabiliyetleri ve karar verme yetileri geliştirilmiş olacak.

Platformun en büyük avantajı doğal olması.

Amaca göre farklı sensörlerin bulunması otomobil şirketi, otonom sistemlerinin daha rahat tepkiler vermesini sağlayacak. Simülasyonu bir üstte konumlandıran rFpro trafik, yaya, hava durumu vb. farklı ortamlarda yapay zeka gelişimini yapması, oluşacak aksi hallerde de aracın neler yapması gerektiği öğretilecek.

Şirket sözcüsü, “Otonom araç pazarının 10 TB’a kadar olması bekleniyor, ancak bu araçların yollarımıza girip girmemesi gerektiği konusundaki tartışmalar artıyor. Eğer girmeyecekse, bunları nasıl geliştireceğiz?” şeklinde olayı yorumladı. Sanırım bu şekilde konuşmasının nedenlerinden biri de Tesla ve Uber kazaları olabilir.

İlginizi Çekebilir :

BMW Münih’te Otonom Sürüşe Yönelik Devasa Ar-Ge Tesisini Açtı!

Teknolojik simülasyon, en başta F1 ekipleri için uygulanıyordu. Sonrasında otomobil üreticileri bu yaratıcı fikri benimseyerek, gerçek dünya dışında araçlarını en iyi hale getirmeye başlanmış. Günümüzde rFpro’nun otonom doğal sürüş teknolojisini kullanan 2 firma var yalnız isimleri açıklanmıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu