Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reuters: Rusya Avrupa’ya Gaz Akışını Durdurdu

Savaşın 9. gününde nükleer patlama endişeleri alevlenirken üzerine Rusya'nın Avrupa'ya doğal gaz akışını durdurduğu söylendi. İşte detaylar;
Reuters: Rusya Avrupa’ya Gaz Akışını Durdurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Patlaması durumunda Çernobil’den 10 kat büyük olacağı konusunda uyarı yapılan Zaporijya Nükleer Santrali, bugün Rusya’nın eline geçti.

Zaporijya’ya yapılan saldırı uluslararası kınama alırken İngiltere Başbakanı Boris Johnson, saldırıyı görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağıracağını söyledi.

Bu gelişmeler yeteri kadar endişe vericiyken Rusya, Avrupa’ya gaz akışı sağlayan Yamal-Avrupa hattını durdurdu.

Haber Reuters tarafından aktarıldı. Boru hattı operatörlerinden gelen verilere göre Yamal-Avrupa boru hattından batıya giden doğal gaz akışları Cuma günü durdu.

Yamal-Avrupa; Rusya’nın Yamal Yarımadası ve Batı Sibirya’daki doğal gaz sahalarını Belarus üzerinden Polonya ve Almanya’ya bağlayan 4107 kilometre uzunluğundaki bir boru hattı olarak biliniyor.

Rus enerji şirketi Gazprom Perşembe günü, Yamal-Avrupa boru hattı üzerinden Polonya’dan Almanya’ya batıya giden doğal gaz tedarikine yeniden başladı. Cuma sabahından Cumartesi sabahına kadar boru hattı üzerinden saatte 7,8 milyon kilovat saat gaz taşıma kapasitesi rezerve etti.

Verilen bilgiler arasında Polonya ile Almanya arasındaki boru hattının, genellikle Rusya’nın batıya Avrupa ve Türkiye’ye gaz arzının yaklaşık yüzde 15’ini oluşturduğu yer aldı. Ancak Aralık ayından bu yana tersine işlediği ve Avrupa gaz fiyatlarını yükselttiği eklendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu