Yatırım yapmaya başla!

Reuters, Çin’in Yuandaki Değer Kaybı için Rezervlerini Kullanabileceğini Yazdı

Londra merkezli haber ajansı Reuters, Çin'in yuandaki değer kaybını önlemek için döviz rezervlerini kullanabileceğini yazdı. İşte detaylar;
Reuters, Çin’in Yuandaki Değer Kaybı için Rezervlerini Kullanabileceğini Yazdı

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı, en çok yuanı etkiledi. Savaşın başladığı andan itibaren yuandaki değer kaybı artmaya devam ediyor. Bugün, dolar karşısında kritik öneme sahip olan 7 seviyesindeki desteğe yaklaşmasıyla birlikte Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) nasıl bir hamle yapacağı beklenmeye başladı. Reuters ise ismini açıklamadığı kaynaklardan bazı bilgiler aldığını yazdı.

Reuters, isimlerini açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberine göre Çin, düşüşü durdurmak için döviz rezervlerini kullanabilir.

Çin Düşüşü Engellemek için Rezervlerini KullanabilirÇin’in yuanın dolar karşısında 7 seviyesine doğru hızlı düşüşünü durdurmak için döviz rezervlerini kullanabileceğinin yazılmasına karşın Merkez Bankası’ndan herhangi bir açıklama gelmedi. Habere göre kaynakların, 7 seviyesinin aşılmasının spekülasyon ve sert sermaye çıkışlarını tetikleyeceğine işaret ettiği biliniyor.

Yuan, 10 yılın en zayıf seviyesine doğru gerilerken, PBOC büyümeyi desteklemek için değer kaybına ve geniş para politikasına izin veriyor.

Yuan 10 Yılın En DüşüğündeMerkez Bankası’nın bu hamlesine yönelik sinyallerin etkisi ile kritik 7 seviyesine ilerleyen yuan, dolar karşısında yüzde 0,22 oranında düşüşle 6,9447 seviyesini kaydetti. Bu, 2016 yılının sonunda görülen 6,9666 seviyesinden sonra kaydedilen en zayıf gün içi seviye oldu. USD/CNH paritesi TSİ 14:30 sularında yüzde 0,08 oranında yükselişle 6,9623 yuan seyretmeye başladı. Aynı zamanda TSİ 07:50’de 6,9768 liraya kadar çıkış gerçekleştirdi.

Çin yuanı, Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranını bu yıl dördüncü kez düşürmesinden sonra yeniden baskı altına girdi.

Yuan PBOC ile Baskı AltındaÇin ile ABD hazine tahvilleri arasındaki faiz farkının 2011 yılının Nisan ayından beri en düşük seviyesine yakın seyretmesi de yuan üzerindeki baskıyı artırdı. Hong Kong’da bulunan ING Groep NV Çin ekonomisti Iris Pang, “Yuanın dolar karşısında 7’yi kırması büyük bir ihtimal; dolar çok güçlü görünüyor ve PBOC’nin de değer kaybını önlemek için acelesi yok gibi görünüyor,” ifadelerini kullandı.

Pang, Çin Merkez Bankası’nın bu seviyeye gelmeden müdahale etmeme ihtimali olduğunu da belirtiyor. Aynı zamanda zayıflık temel göstergeler tarafından desteklendiği sürece rezervleri eritmenin gereksiz olduğunu düşünüyor.

Çin’deki bir diğer sorun ise Maliye Bakanı Kun’un ülkenin kamu finansal varlıklarının kötü idareye karşı daha çok korunması uyarısı oldu.

Liu Kun Finansal Varlık SorunuÇin Maliye Bakanlığı tarafından kamu finansal şirketlerinin bilançosuna ilişkin Perşembe günü açıklanan verilere göre; toplam varlıklar 2017 yılında 241 trilyon yuan (34,6 trilyon dolar) oldu. Toplam yükümlülükleri ise 217,3 trilyon yuan (yaklaşık 31,5 trilyon dolar) olarak açıklandı.

Rapor sonrasında Maliye Bakanı Liu Kun, “Kamu finansal varlıklarını kademeli olarak artırırken hala kurumsal ve yapısal çelişkiler ve sorunlar olduğunun farkında olmalıyız. Büyük risklerden korunma misyonu hala zor,” ifadelerini kullandı. Çin’in sistematik önem taşıyan finansal kurumlar olarak değerlendirdiği şirketlerin sayısını artırmayı planladığı biliniyor. Politika yapıcılar, borç yükünün beklenmedik seviyelere tırmanmasıyla birlikte kriz önleme çabalarına hız veriyorlar. Bakanlık raporunda ise kamu finansal varlıklarının yönetiminin merkezleşmesi gerekeceği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum