Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Reuters Anketi: 2021’de Petrolde Büyük Bir İyileşme Beklenmiyor

Reuters anketi, petrol fiyatlarının koronavirüs ve talep yönündeki vurgun nedeniyle 2021'de toparlanmasını beklemiyor.
Reuters Anketi: 2021’de Petrolde Büyük Bir İyileşme Beklenmiyor

Koronavirüs öncesinde arz-talep yönündeki sorunlarla beraber toparlanmaya çalışılan petrol piyasası, pandemiyle birlikte bir darbe daha aldı. 21 Nisan tarihinde 6,55 dolara kadar gerileyen ham petrol fiyatının 2022 yılına kadar toparlanması beklenmiyor.

Reuters anketinin sonucuna göre; yeni bir koronavirüs türü ve seyahat kısıtlamaları zaten zayıflamış olan yakıt talebini tehdit ederek, petrol fiyatlarının 2021’de büyük bir iyileşme göstermesi olası değil. Aralık ayının ikinci yarısında 39 ekonomist ve analistin yaptığı ankette Brent tipi ham petrol fiyatlarının önümüzdeki yıl ortalama 50,67 dolar olacağı tahmin ediliyor.

Reuters’ın Kasım anketi 2021’de varil başına ortalama 49,35 dolarlık bir fiyat tahmini sunarken, Aralık’ta fiyatın bir miktar yükseldiği görüldü.
Brent Petrol 2020 Performansı
Kaynak: Bloomberght

İngiltere’de bu ay tespit edilen yeni bir koronavirüs çeşidi, yenilenen kısıtlamalar ve evde kalma emirleri riski artırıyor. Bu, aşıların aşamalı olarak piyasaya sürülmesiyle birlikte daha fazla fiyat kazanımını kısıtlayabilir. Analistler, petrol talebindeki iyileşmenin virüsle savaşmak için geliştirilen aşıların yayılma hızına bağlı olacağını ve bazılarının 2022’nin sonlarından veya 2023’ten önce pandemi öncesi seviyelere geri dönmeyi beklediğini söylüyor.

OANDA Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, “Yeni virüs türleri, görünümü karmaşıklaştırabilir ve ilk çeyrekte ham talep görünümünü bozacak daha sert kilitlenmelere yol açabilir. Ek kilitleme önlemleri ve üretimi artırmaya yönelik dikkatli OPEC+ hamlesi, yılın ilk yarısının odak noktası olacak.

Rusya da dahil olmak üzere OPEC üreticileri ve müttefikleri, üretim kesintilerini Ocak ayından itibaren günde 500.000 varil gevşetmeyi kabul ettiler. OPEC+ Şubat ayında 500.000 varillik olası ek gevşeme de dahil olmak üzere politikayı tartışmak için 4 Ocak’ta toplanacak.

Ankete göre; West Texas Intermediate ABD ham petrol vadeli işlemlerinin 2021’de varil başına ortalama 47,75 dolar olmasını bekliyor.
Ham Petrol 2020 Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Kasım ayındaki anket ise 46,40 dolarlık bir tahmin göstermişti. Fiyat tahmininin yükseldiği görülüyor. Ancak bu tahmin sonrasında fiyat 48 dolara yükselirken, güncel tahmin düzeyi hakkında henüz bilgi paylaşımı yapılmadı.

Commerzbank Analisti Carsten Fritsch, “OPEC+ üretim kesintilerini çok hızlı gevşetirse fiyat düşüşü tehdidi vardır. Ancak çok temkinli olursa ve fiyatlar önemli ölçüde yükselirse bir çatlak ortaya çıkabilir ve ABD kaya petrolü üretimi yeniden yükselebilir,” dedi.

Brent ve WTI vadeli işlemleri, varil başına 20 yılın en düşük seviyesi olan 15,98 dolara ulaştığı Nisan ayından bu yana üç kattan fazla artmasına rağmen bu yıl %20’nin üzerinde düşüş gösterdi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum