Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Resmi Gazete’de Yayımlandı: O İller Şark Bölgesi Oldu

Emniyet personellerinin tâbi olduğu görev yönetmeliği değişti. 4 bölgeli şark hizmeti uygulaması kalktı, depremden etkilenen 4 il şark bölgesi oldu.
Resmi Gazete’de Yayımlandı: O İller Şark Bölgesi Oldu
HABER GİRİŞ

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı. Depremin ağır hasar verdiği illerin başında gelen Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve Malatya için yeni karar alındı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan karara göre emniyet personellerinin şark görevi hizmetine depremden etkilenen iller eklendi.

Maraş, Hatay, Antep ve Malatya’da görevli olan emniyet personelleri bugünden itibaren şark hizmetinde sayılacak.

4 Bölgeli Şark Hizmeti Uygulaması da Kaldırıldı

Yönetmelikteki değişiklikle birlikte, 2024’te yürürlüğe girecek 4 bölgeli şark hizmeti uygulaması kaldırıldı.

Mevcut durumda uygulanan batı ve doğu şeklinde 1. bölge- 2. bölge uygulamasına devam edilecek.

GCM Yatırım Banner

4’e ayrılan sistemdeki gibi batı ve doğu illerinde tekrar gruplandırma yapılmayacak.

Bu kararla birlikte 4 bölge uygulamasında yer alan, şark görevini tamamlayan personelin batı illerinde görev süresini tamamlaması durumunda zorunlu yer değişikliğine gitmesine de gerek olmayacak.

Yönetmelikte, sivil terör mağdurları, muharip gaziler ile şehit ve gazi yakını emniyet üyelerine de şark görevinden muaf olma ve nüfusa kayıtlı olduğu ile atanma hakkı verildi.

İkinci Şark Görevini Tamamlama Hakkı Verilecek

Alınan kararda, hizmet süresinin üzerinde görev almayı kabul eden personele ikinci şark görevini tamamlama hakkı da verilecek.

Buna göre şark illerinde görev süresini tamamlayan personele, hizmet süresi 6 yıl olan birimlerde 10 yıl, 5 yıl olan birimlerde 8 yıl, 4 yıl olan birimlerde 6 yıl, 3 yıl olan birimlerde 4 yıl ve 2 yıl olan birimlerde 3 yıl kesintisiz görev yapması halinde ikinci şark görevini tamamlayabilme hakkı tanınacak.

Söz konusu hak, personelin ipka (yerinde kalma talebi) doğrultusunda verilecek. Ancak emniyet müdürü ve emniyet amiri rütbesindeki personeller bu haktan faydalanamayacak.

Yaş Haddinden Emekliliğine 3 Yıl Kalan Personele Tanınan Haklarda Süre 5 Yıla Çıktı

Yönetmelikte bildirildiğine göre yaş haddinden emekliliğine 3 yıl kalan personele tanınan haklarda süre 5 yıla uzatıldı.

Yaş haddinden emekliliğine 5 yıl kalan personel, durumunun yönetmelikteki şartlara uyması doğrultusunda ve talebine göre görev yerinde kalabilecek veya istediği yere tayin olabilecek.

Ek olarak, personelin en az 2 çocuğunun üniversite öğrencisi olması durumunda verdiği ipka kabul edilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.