Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarihte Resesyon Öncesi Fiyatların Zirvelerde Olduğu Gözlemlenirken Global Ayı Piyasası Tartışması

Küresel ayı piyasası sinyallerinin tartışıldığı piyasalarda gergin yatırımcılar, FED politikalarında öngörününün azaldığına dair yorumlar ve gelişmeler şöyle;
Tarihte Resesyon Öncesi Fiyatların Zirvelerde Olduğu Gözlemlenirken Global Ayı Piyasası Tartışması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Global borsa endeksleri küresel ekonomik büyümenin sağlığına dair endişelerin ardından, hafta başında Wall Street’teki keskin düşüşten sonra Salı günü belirsiz dalgalanmalar sergiliyor.

ABD vadelilerinde S&P 500 %0.55, Dow Jones Endüstriyel Ortalama %0.57, Nasdaq ise %0.55 primlenme rallisine girerek spot piyasa açılışlarında Pazartesi’nin aksine bir tablo sinyali veriyor.

Artan arz yönlü petrol fiyatlarının düşük seyrettiği endişesiyle petrol ve gaz sektöründe %1.2 düşüş gözlemlendi. Haftanın ilk işlem gününün son saatlerinde petrolde başlayan düşüş Salı günü hızlandı ve fiyatlar 14 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Küresel kriter olan Brent ham petrol %1.71 düşüşle 58,59 $/varil seviyesinde işlem görürken, West Texas Intermediate vadeli işlemleri (2019 Şubat kontratı) %1.35 düşüşle 49,51$/varil seviyesine geriledi. Analistler, daha geniş piyasa bağımlılığında artan arzın korkuları kaynaklı strese giren ve yoğun satışlar yapan yatırımcıyı düşüşün öncüsü olarak görüyor.

Global Piyasaya Ayı Metresi ile Kontrol

Global Ayı Piyasası Tedirginliği Artıyor OlabilirKüresel borsa endekslerinde gözlemlenen geri çekilmeler olası ayı piyasasına girildiğine dair endişeler yaratmakta. Piyasa kapanışına dayanan bir zirveden %20’lik bir düşüş gerçekleştiğinde ayı piyasasından söz edilmekte ve piyasadan çıkmanın yolu ters orantılı %20.0’lık bir hareket sergilenmesi.

GCM Yatırım Banner

Japonya Nikkei’nin %1.8 düştüğü ve Hong Kong’taki Hang Seng’in %1.1’lik düşüş gördüğü Asya’da hisse senetleri piyasasında yön satıcılı tarafta ağırlık gösterdi. Diğer endekslerde nispeten değer kayıpları hakimdi.

Yorumculara göre endişeli yatırımcı nabzı fazla yükseldi ve hala aşağı yönde akım sağlayan trendin destekçisi olarak hareket ediliyor. Tarihe bakıldığında resesyon dönemleri öndesince piyasa fiyatlarında tarihsel zirvelere rastlandığına dikkat çekiliyor. Piyasalarda kırılganlığın artmış olması ve yüksek volatil gerçekleşecek işlemlerle aşırı değerlenme gösteren endeks senaryosunda bu verinin teyit edileceğine dikkat çekiliyor.

FED Belirsizliği Yatırımcı Stresini Artırıyor

FED Politikalarının Öngörümünde Bozulmalar Yatırımcıyı Strese SoktuDiğer tarafta FED politikalarının ön görülebilirliğini yitirdiğine dair tartışmalar dikkat çekti. Powell’in son aylarda FED politikasına dair karışık sinyaller vermesi yatırımcının öngörüsünü zayıflattı. Ekim ayında yatırımcılara faiz artırımı hakkında ekonomik büyümeyi yavaşlattığı gerekçesine atfen nötrde uzun bir yol olduğunu söylemiş daha sonra, Kasım ayında bu oranların geri çekildiğini ve oranların nötrün hemen altında olduğunu söylemişti. 

Değerli metalde Ağustos ayından bu yana gözlemlenen değerlenme, ham petrolde ise görülen geri çekilme dizisi ile son bir yıllık kazanımların iade edilmiş olması, piyasalarda gözlenen rakamlar ile reel verilerin örtüşmediği konusunda ağırlıklı yorumlar ve belirsizliklere kaynak görülen birçok politik gelişme gölgesinde piyasa yorumcumları küresel bir resesyona doğru gidildiğini ifade ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın