Yatırım yapmaya başla!

Resesyon İhtimali Görmeyen IMF Gelecekteki En Büyük Riskleri Sıraladı

IMF Başkanı Christine Lagarde, Davos’ta yaptığı açıklamada küresel ekonomiye dair resesyon ihtimali görmediğini, Brexit ve ticaret savaşının en yakın riskler arasında yer aldığını aktardı.
Resesyon İhtimali Görmeyen IMF Gelecekteki En Büyük Riskleri Sıraladı

Ekonomik gelişmelerin yavaşlamasına bağlı olarak küresel büyüme tahminini düşüren Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) yeni bir değerlendirme geldi. İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu’nda konuşan IMF Başkanı Christine Lagarde, büyüme tahminlerini düşürdüklerini fakat resesyon ihtimali görmediklerini söyledi.

IMF Başkanı Lagarde küresel ekonomiye dair ufukta gördüğü risklerden bahsetti.

ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşının ve İngiltere’nin Brexit sürecinin en büyük riskler olduğunu söyledi. Söz konusu risklerin gerçekleşmesi ve sorunların çözülememesi durumunda, piyasada çok farklı bir hikaye izleneceği uyarısında bulundu.

Ticaret savaşının çözülüp çözülmeyeceğinden emin olmadıklarını, Brexit’ten ise İngiltere’nin büyük oranda, Avrupa Birliği’nin daha az miktarda etkileneceğini sözlerine ekledi. Zaten yavaşlamakta olan Çin ekonomisinin, ticaret gerginliklerinin artması durumunda daha da yavaşlayacağını yorumladı.

Çin’de son birkaç aydır atılan teşvik adımlarının çok iyi karşılandığını dile getirdi.

ABD ve Çin’e yönelik büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmediklerini hatırlatan Lagarde, bu ülkelerde şirket vergilerinin çok büyük bir reform oluşturduğunu aktardı. Bu gelişmenin ise büyümeye yardımcı olduğunu ve yeni iş imkanlarının doğduğunu anlattı. Çin’de son birkaç aydır atılan adımların ve teşviklerin taraflarınca olumlu yorumlandığını, kredi daralmasını karşılayabildiğini ve ticaret savaşının yarattığı olumsuz durumları bir miktar karşılayabildiğini sözlerine ekledi.

IMF, ABD ile Çin arasındaki ticaret tarifelerinin artması sebebiyle, geçtiğimiz günlerde küresel büyüme tahminin %3,7’den %3,5’e indirdiğini açıklamıştı.

Küresel büyüme tahmini revize eden IMF, son yıllardaki ekonomik gelişmelerin ivme kaybettiğini vurguladı. IMF Başkan Yardımcısı David Lipton ise küresel ekonomik yavaşlamanın beklenenden daha yakın bir zamanda gerçekleşeceği uyarısında bulundu.

Ticari gerginlikler ve finansal durumlardaki sıkılaşmalar nedeniyle çeşitli riskler gördüklerini belirten Lipton, 10 yıl öncesi ile değerlendirildiğinde çoğu ülkenin ekonomik yavaşlama ile baş edecek kadar donanımlı olmadığını ifade etti. ABD hükümetinin kapanmasının şu ana kadar bir etkisinin görülmediğini, diğer yandan kapalı kalma süresinin ne kadar uzarsa etkisinin de o denli büyük olacağına dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum