Yatırım yapmaya başla!

Resesyon Beklemeyen FED/Powell, Ticaret Politikasının Yatırımları Engellediği Söyledi

FED Başkanı Jerome Powell, Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının şirketlerin yatırım kararlarını azalttığını söyledi. İşte detaylar;
Resesyon Beklemeyen FED/Powell, Ticaret Politikasının Yatırımları Engellediği Söyledi

FED Başkanı Jerome Powell, Cuma günü yaptığı açıklamada Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının şirketlerin yatırım kararları üzerine baskı yaptığını söyledi. İsviçre’deki bir forumda konuşan Powell; “ticaret politikası konusundaki belirsizliğin bazı şirketlerin yatırımlarını engellediğini düşünüyorum” diyerek çoğu önde gelen isim gibi mevcut belirsizliğe işaret etti.

İşletmelerin özellikle tesislere, yazılımlara ya da ekipmanlara uzun vadeli yatırımlar yapmak için talebin orada olacağından emin olmak istediklerini vurguladı. Sonuçta geçen yıldan bu yana devam eden ABD-Çin belirsizliği, finansal piyasalar ve iş dünyası üzerinde büyük etki yaratmıştı. Son zamanlarda kesinleşen müzakere tarihi hisseleri yükseltse de iki tarafın anlaşmaya varacağına dair beklentiler düşük olmaya devam ediyordu.

Dış ticaretteki belirsizlik FED’in para politikası konusundaki duruşunu gevşetmesine neden olmuş ve dünya çapında pek çok merkez bankası FED’i takip etmişti.

FED Düşük Faiz Ortamı korunacak Düşük oranlar hakkında konuşan Powell, bunun ABD ekonomisini iyi bir yerde tutmaya yardımcı olduğunu söyledi. ABD’deki hizmetler sektörünün Ağustos ayında beklenenden daha hızlı bir şekilde büyüdüğü, bununla birlikte, ABD imalat sektörünün geçen ay 2016’dan bu yana ilk kez daralma kaydettiği hatırlatıldı. Diğer taraftan Powell, ABD ekonomisinin resesyona girmesini beklemediğini de aktardı.

Merkez bankasının bu yılki faiz oranlarını düşürme yörüngesinin ABD ekonomik büyümesinin sürdürülmesine yardım ettiğini bildirdi.

Düşük Faiz FED Ekonomik Büyüme Sürdürme Devam EdecekABD’nin şu anda bulunduğu konuma ilişkin genel anlamda olumlu yorumlarda bulunan Powell, merkez bankasının düşük faiz rotasının görünümün hala elverişli olmasının nedenlerinden biri olduğunu belirtti. İşgücü piyasasının “oldukça güçlü bir konumda” ve tüketicinin de “güçlü” olduğunu belirten Powell; “bir durgunluk tahmin etmiyor ya da beklemiyoruz, en muhtemel görünüm hala ılımlı bir büyüme, güçlü bir işgücü piyasası ve enflasyon yükselmeye devam etmesi” dedi.

Trump eleştirilerini özel olarak ele almasa da Powell, FED’in toplayabileceği en iyi analize dayalı politik olmayan kararlar almayı taahhüt ettiğini vurguladı.

Resesyon Beklemeyen FED/Powell,Politik Olmayan Kararlar Almaya DEvam Edecek Kurumun bu genişlemeyi sürdürmek için uygun davranmaya taahhüt edeceğini dile getiren Powell, bu söylemiyle piyasaya oranların düşük kalacağı güvencesini vermiş oldu. Ne var ki Federal Açık Piyasa Komitesi’nde uygun politika yoluyla ilgili çok çeşitli görüşler bulunduğunu da kabul etti.

Nitekim St. Louis Fed Başkanı James Bullard, son zamanlarda 50 baz puanlık bir indirim için destek verirken diğerleri Boston’ın Eric Rosengren’i ve Kansas City’nin Esther George’u gibi isimler indirime gerek olmadığını savunmuşlardı. Burada Jerome Powell, farklı görüşleri sağlıklı bir şey olarak gördüğünü belirterek onları desteklediğini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum