Yatırım yapmaya başla!

Renkler Ofisteki Verimi Nasıl Etkiliyor?

Renkler Ofisteki Verimi Nasıl Etkiliyor?

Renklerin, insan psikolojisi üzerinde çeşitli etkiler yarattığı bir gerçektir. Ruhunuzu karartması ve canlandırması gibi. Evinizde renklerin uyumuna dikkat ediyor ve ruh halinizi iyi etkilemesi için çaba gösteriyorsanız; ofisinizde ve çalışma ortamınızda da buna özen göstermelisiniz. Çünkü ofisinizdeki renkler de çalışma veriminizi etkiliyor. Eğer başarılı bir çalışan olmak istiyor veya çalışanlarınızın veriminin yükselmesini istiyorsanız, ofis renklerine bir göz atın derim.

Genel olarak her işveren ofisinin renklerine ve dekoruna dikkat etmez. Pek önemsemediği bir konudur ve yeter ki çalışanları tam performans göstersin ister. Elbette işverenlerin, çalışanların verimliliği üzerinde büyük bir etkisi bulunuyor. Çalışanların verimli bir iş günü geçirmesinin yolu, işverenlerin özgürlük tanımasıyla başlar ve iltifatlar, ödüller, sosyal ortamlarla devam eder. İşte bir işveren olarak bunlara dikkat ettiğiniz zaman çalışanlarınızda aradığınız performansı bulabileceksiniz. Ayrıca ofisinizin renklerini de iyileştirdiğiniz zaman tam performans alabilmeniz mümkün görünüyor. Üretkenliği artırmanın etkili yolları için tıklayın.

Ofiste masalardan, duvara; kalemlerden, çerçevelere kadar birçok alanda renk uyumunu yakalarsanız hem güzel bir ortam yaratmış olacaksınız hem de çalışanların verimliliği artmış olacak. Aynı zamanda ofis ortamının veya kişilerin kendi masalarının kişiselleştirilmesi de verimliliği olumlu etkilerken sağlıklı bir iş günü için önemsenmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Klişe haline gelmiş renkler vardır; örneğin hastanelerde beyaz ve yeşilin kullanılması gibi. Ofislerde ise genel olarak sıkıcı ve iç karartıcı olan griyi görüyoruz. Elbette ofis renklerinde yaptığınız işin etkisi de çok fazla.

Yaptığınız işe göre ofisinizi renklendirebilirsiniz. Tasarım ofislerinin cıvıl cıvıl renkleri birçoğumuzu kendine çekse bile bir avukat bürosunda aynı cıvıltıyı göremezsiniz. İşte bu noktada renklerin özellik ve verdiği enerjileri şu şekilde sıralandırabiliriz:

  • Kırmızının , tansiyonu yükselttiği ve kan akışını hızlandırdığı bilinmektedir. Bu nedenle ortama sıcaklık veren bir özelliği vardır. İştah açıcı olduğu da bilinen diğer özelliğidir. Bu nedenle de genel olarak gıda şirketleri kırmızıyı tercih etmektedir.
  • Mavi ise sakinlik rengi olarak bilinir. Bu nedenle belki de birçoğumuz denizin karşına geçtiğimiz zaman kendimizi daha sakin ve huzurlu hissederiz. Tansiyonu düşürdüğü, kan akışını yavaşlattığı da bilinmektedir. Ofislerde ise otorite ve verimliliği çağrıştırdığı için tercih edilmektedir. Genellikle uluslararası toplantıların gerçekleştirildiği zamanlarda devlet başkanlarının lacivert takım elbiselerini tercih etmesinin nedeni de budur.
  • Mor, nevrotik duyguların açığa çıkmasını sağlayan bir renktir. İnsanların bilinçaltında özellikle korktukları zaman tespit edildiği biliniyor. Ofislerde ise kullanımı kesinlikle önerilmiyor.
  • Sarının dikkat çekiciliği yükseltir. Ofislerde kullanımı önerilmez veya kısmi olarak kullanılabilir.
  • Pembe ise rahatlık yaratan bir renktir. Özellikle karşımızdaki bir kişi pembe renk bir şeyler giymişse, kendimizi onun yanında rahat hissederiz. Belki de tezgahtarların bu nedenle pembe giymeyi tercih ettiği dikkatinizi çekmiştir!
  • Beyaz, devamlılık, saflık gibi duyguları tetiklemektedir. Genel olarak ofislerde beyaz duvarlar tercih edilmektedir. Aynı zamanda beyaz objelerle ofisinizde küçük ama etkili değişiklikler de yapabilirsiniz. Yöneticilerin, liderlerin de genel olarak beyaz kıyafet seçmelerinin nedeni inandırıcı bir görüntü seçmektir.
  • Siyahın gücü, tutku ve hırsı temsil ettiği bilinmektedir. Ülkemizde her ne kadar matem rengi olsa da Japonya’da mutluluğu temsil eder. Fonda kullanılan siyah, kapalı havayı temsil ettiği için ışığı yok eder. Konsantrasyonun sağlanmasında etkilidir.
  • Yeşil ise güven veren bir renktir. Odalarda kullanılmasının rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Doğa izlenimi yaratması nedeniyle beyazdan sonra mavi ile birlikte hastanelerin vazgeçilmez rengidir.
  • Kahverenginin özellikle iş görüşmelerinde ve toplantılarda tercih edilmemesi gerekiyor. Toprak rengi olduğu için diğer insanlar arasında kaybolmanıza neden olabilir. Karşınızdaki kişinin kendisini resmiyetten uzak ve daha samimi hissetmesini, açılmasını sağlayan bir renktir. Ofislerde ise doğrudan kullanılmaması gereken bir renktir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum