Yatırım yapmaya başla!

Renault Zayıf İlk Yarının Ardından Gelir Hedefini Düşürdü!

Fransız otomobil üreticisi Renault, zayıf ilk yarının ardından gelir hedefini düşürdü. İşte detaylar;
Renault Zayıf İlk Yarının Ardından Gelir Hedefini Düşürdü!

Fransız otomobil üreticisi Renault, ilk yarı karının zayıflayan otomobil talebinden etkilenmesinden ve Carlos Ghosn skandalı ışığında ittifak ortağı Nissan’ın kazançlarının çökmesinden sonra önceki hedefini revize ederek gelirin bu yıl düşebileceği konusunda uyardı.

Bugünkü açıklamasında Renault, Ocak-Haziran dönemindeki net karının, gelirin yüzde 6.4 gerileme kaydederek 28.05 milyar euroya düşmesiyle 970 milyon euroya (1.08 milyar dolar) düştüğünü bildirdi. Faaliyet karı da yüzde 13.6 azalarak 1.654 milyar euro seviyesine düştü. “Talepteki düşüş göz önüne alındığında, grup şimdi 2019 gelirinin geçen seneye yakın olmasını bekliyor” dedi.

Geniş çaplı bir krizin sektörü sarsması, Ghosn dönemindeki sayfayı kapatmak için çabalayan Renault ve Nissan’ı kar uyarıları yapmak zorunda bıraktı.

Renault ve Nissan Kar Uyarıları Eski ittifak patronları şimdi Japonya’da inkar ettiği mali suistimal davalarını beklemeye devam ediyordu. Hatta geçtiğimiz günlerde Carlos Ghosn’un suçunu ispatlamayan Japon şirketlere dava
açtığı duyulmuştu. Renault’un nihai kar-zarar hanesi yüzde 43.4 oranında sahipli ittifak ortağından 826 milyon euro seviyesinde düşüşten darbe aldı.

Nissan da kazançlarının çökmesinin ardından Ghosn’un liderliğini suçlamaya istekli bir şekilde küresel çapta 12.500 kişiyi işten çıkartacağını açıkladı.

Renault İlk Yarı Sonuçları Ancak Renault’nun kendi performansı, yüzde 6.4’ten yüzde 5.9’a düşen faaliyet marjı ile yerli rakip PSA Group ile kıyaslandığında ters düştü. Peugeot yapımcısı Çarşamba günü yüzde 8.7’lik kar marjıyla rekor seviyeye ulaşarak, sektördeki sıkıntılı döneme adeta meydan okudu.

Renault CEO’su Thierry Bollore bir basın açıklamasında; “Beklenenden daha zorlu bir ortamda, grup rotasında kaldı ve yılın ilk kısmı için beklentileri doğrultusunda performans seviyesine ulaştı.” dedi. “Birçok yeni modelin piyasaya sürülmesi, rekabet gücünün artması ve takımların mücadele ruhu grubun yıl boyunca karlılık hedeflerini onaylamasına izin verdi” ifadelerini de kullandı.

Öte yandan Renault, düşen satışları için Fransa, Türkiye ve Arjantin’i suçladı. Küresel ticaret gerilimleri, düzenleyici çerçeve tahmin edilemezliği ve anlaşmasız bir Brexit beklentisi önümüzdeki altı ay boyunca en büyük riskler olarak belirlendi. Bu arada yeni ürün lansmanları, fiyatlandırma iyileştirmeleri ve rekabet gücü eylem planları, büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olacak fırsatlar olarak seçildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum