Yatırım yapmaya başla!

Renault Usülsüzlük Davasında Carlos Ghosn’u CEO’luktan Almıyor!

Renault CEO'su Carlos Ghosn'a atılan dolandırıcılık suçlamasını Fransız şirket kabul etmiyor!
Renault Usülsüzlük Davasında Carlos Ghosn’u CEO’luktan Almıyor!

Renault – Nissan – Mitsubishi ittifakında işler biraz karışıyor gibi. 19 Kasım 2018 tarihinde Fransız – Japon şirketlerin genel CEO’luk görevinde olan Carlos Ghosn tutuklanmıştı. Japon mali yetkililerince tespit edilen usülsüzlüklerle, yönetici suçlanmıştı. Bahsedilen üçlü ittifakın oluşumunda ve gelişiminde en büyük rol sahibi olan CEO, maaş ve tazminatlarda azaltmalar yaptığı halde bunu şirkete bildirmediği söylenmişti.

Konu ciddi ve geniş kapsamlı araştırılıyor. Son anda Renault’tan gelen açıklamalar konuyu biraz daha ilginç hale getiriyor. Nissan’ın yönetim kurulundan kovduğu CEO için Renault, daha farklı bir tutum sergiliyor. İşte haberin detayları…

Renault “Sayın Ghosn işten çıkarılmadı” dedi.

Olayın üzerinden 2 gün geçti ve Fransız şirket açıklamasında biraz gecikti. 20 yıldır görevde olan CEO‘nun boşluğunu doldurmak için Nissan, geçici olarak Genel Müdür Thierry Bolloré‘yi atamıştı. Böylelikle Carlos Ghosn’un tüm icra yetkisi geçici süreyle başka bir isme aktarılmıştı.

Fransız şirket dahiyane yöneticisine yönelik suçlamaların ispatını istiyor.

Renault anlaşılan o ki yöneticisinden vazgeçmiyor. 44 milyon dolarlık bir miktarın kaybolması veya kendi zimmetine geçirilmesi şimdilik kabul edilmiyor.

Kurul, Nissan’ın Ghosn’a iddia edilen mali kötüye kullanımını “İttifak tüzüğünde belirtilen şeffaflık, güven ve karşılıklı saygı ilkeleri temelinde” kanıtlarına erişmesini istedi.

Şirketler, Ghosn’un yokluğundan neler yapılacağının ve işlerin nasıl yürümesi gerektiğinin planını hızlı bir şekilde yapmışlar. Şu anda toplantılar bağımsız yönetim kurulu başkanı, JP Morgan Paris ofisi müdürü Philippe Lagayette tarafından yürütülüyor.

Carlos Ghosn’a atılan suçlamaların boyutunun beklenenden fazla olacağı söyleniyor. Sebebi ise Nissan – Mitsubishi ittifakının bozulma ihtimali olmasından. Renault ve diğer cephelerden gelen son durum bilgileri bunlar. Şirketler, anlaşıldığı üzere Ghosn’un gerçekten zimmetine para geçirip geçirmediğini araştıracak. Ve son karar ondan sonra verilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum