Yatırım yapmaya başla!

Renault Maliyet Düşürmek için 14.600 Kişiyi İşten Çıkaracak

Renault geçirdiği zorlu sürecin üstesinden gelmek adına maliyet düşürmeye ve bunun için işten çıkarmalar yapmaya karar verdi.
Renault Maliyet Düşürmek için 14.600 Kişiyi İşten Çıkaracak

Renault, dünyada yaşanmakta olan koronavirüs salgınından büyük darbe alan şirketlerden birisi oldu. Verdiği bir röportajda, içinde bulunduğu darboğazdan çıkmak için hükümetten 5 milyar Euro destek istediğini söylemişti. Aynı zamanda ortakları Nissan ve Mitsubishi ile yeni bir tasarruf işbirliği planı açıklamıştı.

Renault yaptığı yeni açıklamada, yaklaşık 15 bin kişiyi işten çıkaracağını, üretimi küçülteceğini ve Fransız tesislerini yeniden yapılandırmayı planladığını dile getirdi.
Renault Küresel Alan Çalışan Sayısı
Kaynak: Renault

Koronavirüs pandemisiyle hız kazanan talep düşüşü ile karşı karşıya kalan Renault, önümüzdeki üç yıl içinde 2 milyar Euro tasarruf bulma planı hakkında detayları paylaştı. Geçici CEO Clotilde Delbos, şirketin son yıllarda çok fazla yatırım ve harcama yaptıktan sonra “üslerine geri döndüklerini” söyledi.

Avrupa yeni otomobil kayıtlarının Nisan ayında yüzde 76 düştüğü açıklanmıştı. Avrupa’da araç satışları yarıdan fazla azalırken, üreticilerin geçirdiği zorlu süreç bir kere daha ortaya çıkmıştı. Fransız otomobil üreticisi, pandemiden önce bile baskı altındaydı. 2019 yılında 10 yılın ilk kaybını açıklamış.

Renault küresel kapasitesini 2024 yılında 4 milyondan 3,3 milyon araca düşürmeyi planlıyor.
Tüm Dünya Satış Rakamları
Kaynak: Renault

Ayrıca Romanya gibi ülkelerde üretim genişlemesini dondururken, en karlı modellerine ve elektrikli arabalar gibi alanlara odaklanacağını duyurdu. Şirket, Tokyo’daki mali suistimal suçlamalarından aranan Carlos Ghosn’un izlediği agresif bir genişleme planından geri adım atıyor.

Delbos, “Zihniyet tamamen değişti. Bir öncekinde satışlar ve hacimler ön plandaydı. Dünyanın tepesinde olmak istemiyoruz, istediğimiz sürdürülebilir ve kârlı bir şirket,” ifadelerini kullandı. Şirket, dünya çapında mühendislik ve taşeron sayısını azaltacağını söyledi. Ayrıca şanzıman üretimini azaltıp, maliyetleri düşüreceğini de dile getirdi.

Renault hisseleri bugünkü işlemlere 20,75 Euro’dan başladıktan sonra en yüksek 21,29 Euro’yu gördü ve günün geri kalanında düşüş kaydetti.
Renault Hisseleri 1 Ayın En Yükseğinden Düştü
Kaynak: MarketWatch

TSİ 16:30 sularında %7,51 oranında düşüşle 20,26 seviyesinden işlem gören Renault hisseleri, 52 haftanın en düşük seviyesini 12,77 Euro ile gördü. En yüksek seviyesini ise 58,10 Euro ile gören hisseler, yılbaşından bu yana yüzde 51,72 oranında eksi yönde performans kaydetti. 1 yıllık getirisi ise %62,23 oranında eksi yönde devam ediyor.

Fransız devleti Renault hisselerinin %15’ine sahip ve küresel iş kesintilerinin neredeyse üçte birini omuzlayacak. Otomobil üreticisi sendikalarla görüşmeler yapıldığını söyledi. Delbos Renault’un Fransa’daki 14 fabrikasından altı bölgesinin inceleneceğini ancak değişikliklerin çoğunun 2022’den sonra yürürlüğe gireceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum