Yatırım yapmaya başla!

İflasın Sınırında Olan Renault, %20 Tasarruf Hedefleyen Yeni İşbirliği Modelini Açıkladı

Coronavirüs pandemisi nedeniyle iflas etmek üzere olan Renault, ortaklarıyla yaptığı yeni işbirliği modeli kapsamında %20’ye yakın tasarruf hedefliyor.
İflasın Sınırında Olan Renault, %20 Tasarruf Hedefleyen Yeni İşbirliği Modelini Açıkladı

Fransız  otomotiv üreticisi Renault S.A. şu günlerde ekonomik olarak çok sıkıntılı zamanlar geçiriyor. Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, geçen hafta yaptığı açıklamada coronavirüs pandemisi nedeniyle söz konusu firmanın finansal sorunlar yaşadığını ve tamamen kapanabileceğini söyledi.

Le Figaro gazetesine verdiği röportajda Renault’un içinde bulunduğu darboğazdan çıkabilmek için Fransa hükümetinden 5 milyar Euro destek istediğini aktardı. İflasın eşiğinde olan 120 yıllık dünya devi firma, ayakta kalmanın yollarını arıyor.

Renault, Çarşamba günü yayımladığı raporda finansal yapısını desteklemek için ittifaklarıyla yeni işbirliği modelini duyurdu.
Renault 2019 Gelirleri
Kaynak: Statista

Dünya çapında faaliyetleri olan Renault; otomobil, uçak, motosiklet, bisiklet, kamyon, traktör, tank, tren ve otobüs gibi birçok kategoride araç üretiyor. Covid-19 pandemisi nedeniyle son zamanlarda üretime ara veren şirket, salgının tüm dünyada otomobil satışlarını düşürmesiyle de zor zamanlar geçiriyor.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) verilerine göre bölgedeki yeni otomobil kayıtları, Nisan ayında %76,3 oranında düşüş gösterdi.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, şirketin iflasın eşiğinde olduğunu fakat her şeye rağmen Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Dominique Senard’ın hayatta kalmak için yeni stratejiler geliştirmeye çalıştığını söyledi.

Senard, devletten 5 milyar Euro’luk kredi almak için yapılan görüşmelerin iyi gittiğini söyledi. Hükümet ile ilişkiler konusunda herhangi bir sorun yaşamadıklarını belirten şirket Başkanı; Çarşamba günü Renault, Nissan Motor ve Mitsubishi Motors ortaklığını içeren yeni işbirliği modelinin ayrıntılarını duyurdu.

Buna göre söz konusu üç şirket varlıklarını devam ettirebilmek için tasarruf yoluna gidiyor. Yapılan açıklamada bu üç şirketin rekabet gücünü ve karlılığını artırmak adına ortaklıklarını derinleştirme kararı aldıkları duyuruldu.

Ortak alınan karar kapsamında 2025 yılına kadar; Nissan Japonya, Çin ve Kuzey Amerika’da, Renault Avrupa, Rusya, Güney Amerika ve Kuzey Afrika’da, Mitsubishi ise Güneydoğu Asya ve Okyanusya’daki faaliyetlere liderlik edecek.

Renault Yönetim Kurulu Başkanı Senard, belirlenen planın teknoloji paylaşımı başta olmak üzere birçok alandaki maliyet düşürülmesi ile %20’ye yakın tasarruf sağlayacağını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum