Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Renault Hisseleri Rekor Zarar Açıklaması Sonrası %5’e Yakın Değer Kaybetti

Pandemi etkisiyle yıllık geliri %22’ye yakın azalan ve zarar bildiren Renault hisseleri, açıklanan verilerle düşüş gösteriyor.
Renault Hisseleri Rekor Zarar Açıklaması Sonrası %5’e Yakın Değer Kaybetti

Cuma günü 2020 finansal sonuçlarını açıklayan Renault Group, Covid-19 pandemisinin getirdiği olumsuzluklarla zarar açıkladı. Fransız otomobil üreticisinin yıllık kazancı %21,7 azalırken, net zarar 8,04 milyar Euro oldu. Rekor zarar açıklaması sonrasında şirket hisseleri sert geriledi.

Paris Borsası’nda işlem gören Renault SA (RENA) hisseleri, TSİ 14:07’de %4,45 düşüş gösterdi.
Renault SA Hisseleri Zayıfladı
Kaynak: MarketWatch

Perşembe günü 39,8 Euro’dan kapanan hisseler, haftanın son işlem gününe 38,35’den başladı. Gün içinde %5’e yakın değer kaybederek 36,4 Euro’ya indi. Hisseler son bir yılda %25 oranında değer kazandı. Yıllık fiyat aralığı ise 12,77 – 40,94 şeklinde oldu.

Renault grubun gelirleri, pandemi yılı 2020’de 43,47 milyar Euro’ya geriledi.
Renault Finansal Sonuçları
Kaynak: Groupe Renault

Net zarar 7,4 milyar Euro olan piyasa beklentisinin üzerinde geldi. Toplam yatırımlar Avrupa’nın tamamında bir önceki yıla kıyasla %68, dünyanın geri kalan ülkelerinde ise %32 azaldı. Renault İcra Kurulu Başkanı Luca de Meo, salgının etkilerinin sürdüğünü ve 2021’in de zorlu bir yıl olacağını söyledi.

7 ay önce göreve gelen CEO’nun maliyetleri düşürme, karlılığı ve satışları artırma yollarını arayacağı belirtildi. Şu an için mali plan hakkında bilgi verilmese de, yıl sonuna kadar maliyetleri en az 2 milyar Euro düşürmesi öngörülüyor.

Birçok ülkede coronavirüs kısıtlamalarının devam ettiğini ve siparişlerde aksaklık olduğu belirtildi. Bunun yanında Avrupa Birliği’nin emisyon düzenlemelerini sıkılaştırmasının, Renault’u rekabet açısından yeni zorluklarla karşı karşıya bıraktığı söylendi.

Şirket CEO’su 2021’in de zor bir yıl olacağını fakat bunu aşmak için gerekli tedbirleri aldıklarını ifade etti. Maliyet kesintilerinin 2025 yılına kadar 3 milyar Euro’ya yakın düşürüleceği ve fabrika sayılarının azaltılacağı belirtildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum