Yatırım yapmaya başla!

Renault ve Fiat-Chrysler Dünyanın En Sağlam Birleşmesini Yapmaya Hazırlanıyor

Fransız Renault ve Amerikan-İtalyan FCA'nın hafta sonu çıkan birleşme kararları bugün açıklanacak. Tüm dünya bu iş ortaklığına kilitlenmiş durumda.
Renault ve Fiat-Chrysler Dünyanın En Sağlam Birleşmesini Yapmaya Hazırlanıyor

Nissan-Mitsubishi ortaklığında Carlos Ghosn’un suç işlediği gerekçesiyle şirketler arasındaki ilişkiler gerilmişti. Fransız şirketin dünyadaki hakimiyet alanıyla, Nissan’ın teknolojik pazar birleşimi sayesinde daha fazla kişiye hitap edilmişti. Bugün FCA’nın Renault’ta teklif götürülebileceği iddia edildi. Bir süredir İtalyan-Amerikan şirketlerle belirli firmaların ortaklıkları konuşuluyordu.

En yakın tarihli FCA, PSA’nın ana markası Peugeot’un Amerika bileti olacaktı ve pazardaki süreçlerle birlikte hareket edeceği konuşulmuştu. Otomotivdeki mantık değiştirme sonuçlarında devasa şirketlerin birleşmesini görüyorduk. Ve bahsettiğimiz ortaklık olursa da dünyadaki en büyük 3. otomotiv birleşmesi olacağını da söyleyelim.

Hafta sonunda çıkan söylentiler nezlinde, Renault ve FCA, işletmelerin büyük bir bölümünü birleştirebileceğini aktardılar.

Faaliyetleri beraber yürütme kararında kimisi ortaklığın sonuçlarının çoğu şirket için tehdit olduğunu söylerken, kimisi de konuya zayıf ihtimal olarak yaklaştı.

İstenilen ve gerçekleştirilmesi yakın gözüken planlar özsermaye devri içereceği bildirildi. Renault başkanı Jean-Dominique Senard’ın Cuma günü Fransız maliye bakanı Bruno Le Maire’ye bir FCA-Renault birleşmesi planlarını sunduğu bildirildi. Ciddiyet kısmı da buradan daha net anlaşılmış oldu.

Eğer ki birleşme olursa bunlar şirket avantajlarında FCA için 20 milyar dolar, Renault adına da 17 milyar dolarlık bir hamle olacağı söylendi. İtalyan-Amerikan markalar ışığında ilerleyen Maserati’nin Renault Sport ekibiyle bilikte daha üst segmentte bir spor araç temini sağlayabilir. İhtimaller dahilinde yine FCA’ya bağlı olan Alfa Romeo‘da üst ve orta segmentin hız konusunda Fransızlara yardımcı olabilir.

Satın almadan ziyade “iş birleşimi” adı altında açıklanması daha doğru olan ortaklığın, şirketlerin her birinin hakim olduğu pazarlarda bir diğerine kapı açması olarak görüyoruz.

Karar verilip firmalar tek çatı altına girdiği zaman inanılmaz bir araç satış grafiğine ulaşılacak. FCA’nın 2018 yılındaki 4.84 milyon ve Renault’un 3.88 milyonluk araç satış rakamları toplandığında 8.72 milyon araç anlamına geliyor.

İşin asıl can alıcı noktası Renault-Nissan-Mitsubishi-Fiat-Chrysler-Alfa Romeo-Maserati-Jeep şeklinde sıralandığında ve bu markaların senelik satışları düşünüldüğünde, birçok markanın tehlike sinyalinin çalmasına neden olabilir.

FCA genel müdürü Mike Manley geçenlerde İtalyan-Amerikan otomobil üreticisinin kendi başına durabileceğini ancak diğer otomobil üreticileriyle anlaşmaya açık olduğunu açıklamıştı. Öyle de olsa Asya ve Avrupa pazarı için hırsla hareket eden FCA’nın Renault’la birleşmeye can attığı ortada. Tam bir netlik ortaya koyulmadı ancak bugün anlaşma için bir basın açıklaması yapılabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum