Yatırım yapmaya başla!

Renault-Fiat Anlaşmasının Fransa’nın Çıkarlarını Koruması Gerekiyor

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Renault-Fiat arasındaki herhangi bir anlaşmanın Fransa'nın çıkarlarını koruması gerektiğini söyledi.
Renault-Fiat Anlaşmasının Fransa’nın Çıkarlarını Koruması Gerekiyor

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bugün RTL radyosuna verdiği demeçte, Fransa’nın Renault’taki hisselerinin otomatik olarak seyretilmesine rağmen, Renault ile Fiat arasındaki herhangi bir birleşmede kendi çıkarlarını ve işlerini koruması gerektiğini söyledi. Hafta sonu çıkan haberlerden iki otomotiv şirketinin ortaklık görüşmesi yaptığı açıklanmıştı.

Le Maire, Fransız hükümetinin işlerin korunması dahil olmak üzere Renault-Fiat anlaşmasında dört garanti isteyeceğini dile getirdi.

Le Maire Fiat Renault Birleşme YorumuBakan, Fransa’nın birleşmenin gerçekleşmesiyle birlikte yeni kurumun yönetim kurulunda iyi temsil edilmesini ve Renault-Fiat’ın batarya gelişimine öncülük etmesini isteyeceğini açıkladı. Fransa, Çin’e olan bağımlılığını azaltmak için bu konuda adım atacağını daha önce dile getirmişti.

Le Maire, “Öncelik endüstriyel işler ve siteler. Renault başkanına bu görüşmelerin açılışında ondan istediğim garantilerin ilki olduğunu açıkça söyledim. Fransa’daki endüstriyel işlerin ve alanların korunmasına dair bir garanti,” ifadelerini kullandı.

Le Maire, anlaşma devam ederse Fransa’nın Renault’taki hisselerinin şu anda yüzde 15’ten yüzde 7,5’e düşeceğini de doğruladı.

Fransa'nın Renault Hisseleri AzalacakFransa Maliye Bakanı Le Maire, Renault Başkanı Jean-Dominique Senard’dan Fransa’daki hiçbir Renault fabrikasının kapanmayacağı ve Fransız çıkarlarının yeni bir Renault-Fiat şirketinin liderliğinde iyi temsil edileceği taahhüdünü istedi. Birleştirilen gruba, Reuters’in yaptığı konuşmalara aşina olan kaynaklar, Agnelli aile sendikası John Elkann başkanlık edecek ve Renault Başkanı Jean-Dominique Senard’ın CEO’luk görevini devralması beklenecek.

Fiat Chrysler, dünyanın en büyük üçüncü otomobil üreticisini yaratarak çok geniş kapsamlı teknolojik ve düzenleyici değişikliklerin maliyetlerini karşılamak için Pazartesi günü Renault’ya eşit derecede dengeli bir birleşmeyi kabul etti. Eğer birleşme devam ederse 35 milyar dolarlık bağ, General Motors ve Peugeot yapımcısı PSA Group da dahil olmak üzere rakiplerin ortamını değiştirecek.

Fiat Chrysler ile Renault birleşmesi sonucunda, İtalya ve Fransa’daki sendikalar anlaşmadan büyük bir iş kaybı çıkmasını istemiyor.

Sendikalar İş Kaybı İstemiyorBir anlaşmaya göre; Renault’nun Nissan ile 20 yıllık ittifakı için çok ciddi tepkiler olabilirdi. Geçen yılki eski başkan Carlos Ghosn’un tutuklanması ve atılmasının çevrelediği kriz yüzünden Nissan zaten zayıflamış durumda bulunuyor. Le Maire ise önerilen birleşme konusunda şahsen Japonlarla konuştuğunu söylüyor.

Le Maire, “Bu anlaşmanın Renault ile Nissan arasındaki ittifak çerçevesinde gerçekleşmesini istiyorum,” dedi. Nissan’ın şu ana kadar verdiği tepkiyle ilgili sorulan sorulara Le Maire, “Nissan Başkanı Bay Saikawa’nın tepkisine bakıyorum ve bu açık bir tepki,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum