Yatırım yapmaya başla!

Renault-FCA Birleşmesi Nissan’a Darbe Vurabilir!

Nissan, Renault-FCA ortaklığından zararlı mı çıkacak?
Renault-FCA Birleşmesi Nissan’a Darbe Vurabilir!

2019 yılı otomotivde olaylı bir sene olarak kayıtlara geçecek. Markalar son teknoloji yeniliklerini gösterse de bazı olaylar bu yıla biraz gölge düşüreceğe benziyor. Renault, FCA tarafından gelen bir teklifi değerlendirmiş ve 50/50 şeklinde bir ortaklığa sıcak baktığını sizlere yazmıştık.

Haberin çıkmasının ardından gözler Nissan’a çevrilmişti ve İtalyan-Amerikan-Fransız birleşmesinden nasıl zarar görebileceği düşünülmeye başlanmıştı. Nissan geçtiğimiz ay Renault’un tam birleşme önerisini de reddetmişti. Acaba Fransızlarla bir araya gelen FCA’dan sonra Japon marka için işler nasıl değişebilir?

Renault’un verdiği karara akıllıca olarak yorum yapıldı.

Resmi ortaklık yapıldığı an sözü geçen markalar dünyanın en büyük otomotiv grupları arasına girmeye hak kazanacak. Satış adedi olarak kendinden üstleri de zorlama gibi bir potansiyel tehlike olarak görülecek.

Nissan-Renault arasını açan Carlos Ghosn olayı, işleri bozmuş ve firmalar arasındaki bağları koparmıştı. Şu var ki bu işten kim daha çok zararlı çıkacak? FCA gibi altında premium ve çeşitli alanlarda lider olan markalar besleyen bir şirketle ortak olacak Renault’un olmayacağı belli.

Zira stratejik girişimde Fransızlar aslında Amerika pazarına da girerek rahat hareket edebilecek. Örnek verecek olursak; Nissan’ın devasa pick-upı Titan‘ın yenileme aşamaları için aşırı yatırım yapıldığı söyleniyor. İlk verdiğimiz, zarar olabilecek örneğe dayanarak, ABD’de FCA, Nissan’dan daha güçlü bir şirket.

FCA, ABD’yi besleyen markaya sahip.

Bundan kastımız ise RAM araçları. RAM komyonetleri Chevy Silverado’yu da geçerek ABD’de en çok satan 2. hafif ticari kamyon ve 2. en çok satan genel araç oldu. Nissan’ın pazarda eli güçlü ancak Renault’un terk etmesi ve farklı şirkete kayması düşüşü tetikleyebilir.

Eski ortaklar arasındaki teknolojik alış verişte Renault’un dizeli tüm Nissan ürün gamında kullanıyordu. Anlattığımız kısım da Japonya tarafına olumsuz etkiler yaratabilir.

Mitsubishi ve Nissan’ın halen daha devre dışı kaldığı kesinleşmedi.

Kesinleşmesi durumda oluşacak olası durumlar konuşulurken Fiat-Chrysler, “FCA, Groupe Renault ile birleşmiş bir girişimin bir parçası olarak, tüm Alliance üyeleri için ek değer yaratma yollarında Groupe Renault’nun Alliance ortak şirketleriyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyor. FCA, Groupe Renault ortaklarının duruşu ve başarılarını kabul ediyor ve genişleyen ortaklığından tüm taraflara beklenen önemli yararları görüyor.” dedi.

Groupe Renault Alliance ortaklarından kasıt içlerinde Nissan var mı? Uzak Doğulu markanın elinin çok güçlü olduğu elektrikli otomobiller ve otonom sürüş teknikleriyle FCA’nın dikkatini çekebilse de şirketin kabulü için o kadar da heyecan verici durum arz etmiyor. FCA-Renault ortaklığındaki son gelişmeleri vermiş olduk. Nissan’ın hangi tarafta olacağını da zaman gösterecek!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum