Yatırım yapmaya başla!

Renault ve Fiat-Chrysler Birleşme için Nissan’ı Devre Dışı Bırakabilir!

Nissan yüzünden iptal edilen Renault-FCA birleşmesinde yeni gelişmeler oldu!
Renault ve Fiat-Chrysler Birleşme için Nissan’ı Devre Dışı Bırakabilir!

Mayıs ayının son dönemlerine doğru Renault ile FCA’nın birleşeceği adına haberler gelmişti. Tüm dünya bu ortaklığa kilitlenmişti. 2018 Kasım ayında patlak veren CEO Carlos Ghosn skandalının konuşulduğu sırada, ortak üretime geçme için Fransa -İtalyan-Amerikan şirketler şartları görüşüyordu.

İşleyiş esnasında Renault ile Nissan hisseleri arasında bir sorun çıkmıştı. FCA birleşmek istiyordu ve Nissan için büyük katkı yapacaklarını bildirmişlerdi. Bizler kesin ortaklığın üzerinde konuşurken, ani bir manevra ile birleşme gerçekleşmemişti. The Wall Street Journal‘den gelen haberle şirketler arasında yeni bir hareketlenmenin haberi verildi.

Haberin ilk satırlarında yazılan, Renault’un Nissan’dan hisse azaltacağı.

Şirketler, yeni bir dengeleme dönemine girecek gibi gözüküyor. Reno’nun %43,4’lük Nissan küresel ittifak hisselerinde, yeniden dengeleme çalışmalarının yapılmayacağı söylendi. Ghosn olayı ardından Nissan, Renault ile global ortaklık yüzdelerinin 50:50 şeklinde olmasını istemişti. Fransızlar tarafından bu kabul görmemişti.

Bu tip otomobil sektöründeki birleşme, ayrılma veya satılma durumlarında ülke siyaseti, hükümeti gibi birimler devreye girer. Geçtiğimiz dönemde Renault üzerinde hissesi bulunan Fransız Devleti’nin payını azaltacağını yazmıştık.

Renault üzerinde %15’lik oy kullanma ve yönetim hakkı olan Nissan’ın FCA ittifakını zayıflatacağı düşünülüyor. Muhtemelen bu zamana kadar birleşme olmamasının sebebi bu.

Çünkü Renault, FCA ile olan ortaklığın gerçekleşmemesi sonrasında hemen Nissan ile olan ittifakını gözden geçirmeye başlamıştı. Kaynağa göre ilk görüşmenin az sayıda yönetici, yönetim kurulu ve avukatlarla sınırlı kaldığını ve bu sefer daha fazla heyetle konunun görüşüleceğini söylüyor.

İlk mutabakat Eylül ayında yapılabilir.

FCA genel müdürü Mike Manley, bir FCA ve Renault birleşmesinin her iki şirkete de yardım edebileceğini, “bizim için büyük bir fırsat” olarak nitelendirdiği yazıldı.

Öyle ki birleşme olduğu andan itibaren dünyanın en büyük 3. grubu ortaya çıkıyor. Yakın model ve platformlarda iş yapan şirketler, birbirlerine inanılmaz faydalı olacak. Hatta PSA ve Hyundai & Kia gruplarının gücünü keseceği de işleyiş içerisinde geçiriliyor.

Ön görülen bir konu da FCA’nın Maserati’si sayesinde Renault’un Talisman üstü olacak bir modelle buluşabileceği. Bakarsınız Dodge sayesinde kalpleri çarpıtacak bir spor model gelir.

Fransızların çalıştığı araç teknolojisinden de Lancia, Jeep, Fiat, Chrsyler ve Alfa Romeo gibi firmalar arasında alış verişin çok olacağını inanıyoruz. Gelişmeler şimdilik bu kadar. Bakalım süreçte nasıl bir yol katedilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum