Yatırım yapmaya başla!

Renault EV ZOE Cab ile Fransa’da Tam Otonom Sürüşü Başlatıyor

Renault, kurduğu ortaklıklarla Paris sokaklarına otonom ZOE Cab'ları indiriyor...
Renault EV ZOE Cab ile Fransa’da Tam Otonom Sürüşü Başlatıyor

Fransa otonom araçlar için harekete geçti. Çoğunluk hissesi Fransa devletine ait bir marka olan Renault, her zaman olduğu gibi teknolojide yine bir ilkin startını veriyor. 90’lı yıllarda akıllı beyinlere sahip otomobiller yapmasıyla araç teknolojilerinde devrim yapan şirket, bazı girişimlerle özerk sürüşe sahip otomobiller için çalışmalara başladı.

Fransız markanın ZOE EV aracı bu işte öncü model olacak. Lambo tipine çevrilen kapıları ve gelen otonom donanımlarla ZOE, Paris sokaklarında kendi kendine gitmeye çalışacak. Yatırımlar devletçe destekleniyor ve Renault otonom araç geliştirme programı Saclay Plateau‘u destekliyor. Detaylar haberde;

Fransa’nın otomatik sürüşe sahip araç platformları için alanında uzman firmalarla gelişim programı hazırlanıyor.

Renault’nun Transdev Group, IRT SystemX, Institut VEDECOM ve Paris-Saclay Üniversitesi ile işbirliği deneme programı için 3 adet Renault ZOE Cab hazırlandı. Prototip diğerlerinden farklı olarak dış yapı ve kabin tipinde otonom kalıplara yer verildi.

LIDAR ve radar sensörleriyle donatılan ZOE, insanların evlerinde olduğu zamanlarda onların geleceği için sokaklarda kendi kendine gitmeye çalışacak. Üç ZOE Cab aracı, Paris-Saclay şehir kampüsü için gündüz isteğe bağlı araç servisi için kullanılabilecek.

Çıkan izinlerin dahilinde otonom araçlar geceleri ulaşım sistemlerinin kapandığı anda asfalta çıkarak, sürekli olarak kendini geliştirmeye odaklanacak.

Renault yaptığı araç tedariğinin dışında özerk sürüşe de katkıda bulunmakta.

Çalışma, halkın şehir içerisinde sürücüsüz araçlarla götürülmesi olduğundan kolaylık tarafına mobil uygulamalarda eklenmiş. Marcel akıllı telefon uygulaması sayesinde ZOE veya sistemin sonradan entegrasyonu yapılacak araç modellerini, ayağınıza kadar çağırarak aracın belirlediğiniz lokasyona gitmesini isteyebileceksiniz!

Deneme ve bu işe giriş alanı olarak seçilen üniversite kampüsü, trafiğe müdahale etmeden, en sık kullanılan üniversite alanlarının yakınında çok sayıda toplama ve bırakma noktalarının sağlandığı bildirildi.

ZOE Cab, test ve her bir trafik deneyiminden sonra neler yapıp neler yapmaması gerektiğine karar verebilecek bir duruma getirilecek.

Transdev-Lohr i-Cristal bileşimine seçilen ZOE Cab yazılımı araçları, yayaları, kavşakları, kavşaklardan güvenli geçmeyi, yavaşlamayı, trafik ışıklarına uymayı kısaca insan sürücülerinin bildiği her şeyi bilerek yollara çıkarılacak. Bizler bu ezberleme ve yetenek kazanma aşamalarından sonra otonom araçların daha temiz ve hızlı tepkiler vereceğini düşünüyoruz.

Yasal kurallar çerçevesinde ZOE Cab’ın içerisinde güvenlik operatörü olsa da araç tam otonom modda kendi gidişlerini gerçekleştirecek. Düşünce, otomatik giden bir araç olduğundan, ZOE’nin B direği kaldırılarak, günümüzde fazlasıyla çizilen direksiyonsuz tipli şekline büründürülmüş. Fransa da elindeki sağlam imkanlarla Amerika gibi tam otonomlu araçların merkezi olma yolunda ilerliyor!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum