Yatırım yapmaya başla!

Renault, 4L’sinin Anısına Retro e-Plein’i Gösterdi!

Renault'un 60'lı yıllarda çıkardığı 4L modelini, Classic ve Dizayn ekipleri işbirliği ile elektrikli olarak yeniden yapıldı!
Renault, 4L’sinin Anısına Retro e-Plein’i Gösterdi!

Renault bünyesi içerisinde çok güzel bir araç için birleşme olmuş. Fransız markanın 1961 yılında ekonomik aile aracı olarak çıkardığı ve 1994’e kadar üretilen arabası 4L’si, gerçek bir ticari başarıydı. Hatchback karoseri altında herkese hitap edebilen bir otomobildi.

Aileleri taşıdı, ticari alanlarda kullanıldı ve en önemlisi de Dakar Rallisi‘nde bile bulundu.  Renault’un bu yeni projesi, çok tatlı duygular içeriyor. Araç bir elektrik motoruna sahip olsa da onun ruhu aşırı retro!

Bu minik duygusal araca e-Plein Air ismi verilmiş.

Yani o bir elektrikli otomobil. Aracın yapımında ayrı iki ekip çalışmış. Renault’un Classic ile Design bölümü ortak bir çalışma sonunda Plein Air’i yapmışlar. Bunun yanında Citroen, Alpina, Peugeot gibi Fransız araçların klasik taraflarında çalışmış Melun Retro Passion‘da işe dahil edilmiş.

e-Plein’i 4L’nin 21. yüzyıldaki temiz bir yüzü olarak görebiliriz. Kapısız ve tavansız tasarım anlayışıyla yapılan mini elektriklinin komplesi sanki plastikten yapılmış. Tampon bölgelerinde krom kullanılmış.

Aracın retro vurgusu kesinlikle lastiklerinde toplanmış.

Renault’un iki ekibinin de güzel bir araç yapımına imza attığını söyleyebiliriz. Ortası metal kapaklı beyaz şeritli kauçuklar, 13 inç büyüklüğünde.

e-Plein Air’in farklı motor tipinden dolayı arka yolcu bölümü farklı şekillerde oluşturulmuş. Koltuklar mavi-beyaz desenlerle deriden imal edilmiş. Peki bagajın üzerine deri kayışlarla tutturulan hasır sepete ne demeli?

e-Plein’i besleyen çok büyük bir elektrik motoru yok.

Aracın elektrik motorunun hangi güçlerde olduğu bilinmiyor. Renault’un vermediği teknik bilgilerin tahmini de bize düşüyor. Aracın yapısına göre Twizy kanallı bir alt yapıda olduğunu düşünüyoruz. O halde Elektro AT 5 PS değilde, retroyu Elektro AT 17 ps‘lik olanından ele alalım.

17 beygir ile birlikte gelecek 57 nm tork sayesinde e-Plein Air, en fazla 50 km/h sürate çıkabilecek. Önemli olan zaten burada 4L efsanesini teknolojik bir açıdan göstermek. e-Plein Air üretime girmeyeceği için ekiplerin yaptığı bir eser olarak camekan ardında saklanmaktan başka bir şey olmayacak!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum