Paylaşım

Renault CEO’sundan Nissan – Mitsubishi İttifakına Dair Önemli Açıklamalar!


 

Uzun süredir gündemde olan Renault ve Nissan'ın birleşme konusuna CEO Carlos Ghosn'tan açıklama geldi. Detaylar haberde...

Brezilya asıllı Fransız iş adamı ve aynı zamanda Renault’un CEO görevinde olan Carlos Ghosn, beraber çalıştıkları iş ortaklarına dair önemli açıklamalarda bulundu. Ghosn, son aylarda gündeme gelen Nissan’nın tamamen Renault’un çatısı altına geçmesi durumunu değerlendirdi.

Uzun süredir beraber proje yöneten Renault – Nissan – Mitsubishi, güzel bir Japon – Fransız dayanışma örneğidir. 2017 yılında şirketlerin aynı Fiat – Chrysler gibi tam birleşme yapacağı söylentisi vardı.

Renault CEO’su Çalışma Sistemimizi Bozamayız Dedi

Renault CEO'su Çalışma Sistemimizi Bozamayız DediGenel ittifak pay dağılımına baktığımızda; Renault, %43.4 Nissan‘ın mülkiyetini, Nissan’da %15 Renault mülkiyetini elinde tutuyor. Ayrıca Nissan Mitsubishi’nin %36’lık bir kısmına sahip. 

Açıklamaya bakılırsa işleyişin durumundan herkes memnun. Carlos Ghosn; şirketlerin birbirleriyle olan alış verişin iyi olduğunu, “birleşmenin söz konusu olmadığını” söyledi.

Nissan CEO’su Hiroto Saikawa’da “tam birleşme”nin ittifak üyeleri tarafından konuşulmadığını bildirdi.

Şirketler En Çok Motor ve Çekiş Sistemlerini Paylaştılar!

Özellikle Şirketler Motor ve Çekiş Sistemlerini PaylaştılarNissan’ın ünite kısımlarında Renault’un DCI‘larından yararlanması veya Renault’un AWD alt yapısında Nissan‘dan yararlanması gördüğümüz kadarı ile değişmeden aynen devam edecek.

Hatta hatırlarsınız son olarak şirketler, Nissan GT-R’ın motor teknolojisinden üretilen 1.3L TCe’yi tanıtmıştı ve Mercedes’in de bu motoru kullanılacağı söylenmişti. Yani Fransız ve Japon ortaklığı, hisselerin hepsinin bir tarafa geçmeden de harika işler çıkarılabileceğini bizlere aktarıyor.

Renault ve Nissan’ın ortaklığını yeni olarak değerlendirsek bile dünyanın 9. en büyüğü olmayı başarmışlar. Toyota, VW, Hyundai ,GM, Ford, Honda ve FCA gibi şirketlerin hemen arkasında yer alıyor.

Gelecek neyi gösterir ancak şu anda şirketlerin birleşmesi gibi bir durum yok. Frasız şirket CEO’su da net bir şekilde bunu açıkladı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın