Yatırım yapmaya başla!

Renault Bursa’da Yapacağı 100 Milyon Euro’luk Sistem ile Bir İlke İmza Atacak

Oyak Renault, Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde 100 milyon Euro'luk yatırım yapıyor. Bu tesisle birlikte ülkemizde ilk defa alüminyum motor bloğu üretilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın açıklamaları şöyle...
Renault Bursa’da Yapacağı 100 Milyon Euro’luk Sistem ile Bir İlke İmza Atacak

Fransız araç üreticisi Renault, Bursa’ya 100 milyon Euro’luk yatırım yapacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa’da kurulacak olan Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikası‘nın, proje bazlı teşvik sistemiyle gerçekleştiğini söyledi. Projeyi önemli kılan asıl detay ise ülkemizde ilk defa alüminyum motor bloğu üretilecek olması. Bakan Varank, bu blokların Renault’un hibrit araçlar için geliştirdiği yüksek teknolojili yeni nesil motorlarda kullanılacağını ve üretimin büyük bir bölümünün ihraç edileceğini söyledi.

Bursa’daki tesisin temel atma törenine; Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Groupe Renault Dünya Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı Thierry Bollore, OYAK Renault Genel Müdürü Antoine Aoun, OYAK Renault Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cem Aysel, Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Oyak Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Tümgeneral Mehmet Taş, OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak gibi isimler katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin İlk Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikası temel atma töreninde konuştu.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi‘ndeki Oyak Renault Otomobil Fabrikaları AŞ bünyesinde yapılacak olan tesisin çok güzel bir gelişme olduğunu söyleyen Varank, temelleri atılan Yüksek Basınçlı Alüminyum Enjeksiyon Fabrikası’nın ülkemizde bir ilke imza atacağını, bunun dışında; yüksek katma değerli üretim hedefimize doğrudan hizmet etmesi, üretim aşamasında dünyada sadece birkaç yerde bulunan yüksek teknoloji kullanılması, nitelikli istihdama ve ihracata katkı sağlaması, cari açığı 2,3 milyar dolar azaltabilecek güce sahip olması gibi etkenler açısından da çok önemli olduğunu belirtti.

Bakan Varank, üretimde yapısal bir dönüşüme ihtiyacımız olduğunu söyledi.

Türk sanayisinin bu dönüşümü gerçekleştirebilecek güce sahip olduğunu dile getiren Varank, devlet olarak tüm sanayicilerin yanında olduklarını, yerli ve yabancı ayrımı yapmaksızın yüksek katma değerli yatırımları ülkeye çekmeye çalışacaklarını bildirdi.

Mustafa Varank, Türkiye’ye yatırım yapan tüm firmaların çok değerli olduğunu, Oyak Renault tarafından yapılacak olan yatırımın; üretimde kullanılacak birçok ürünün burada yapılarak, yerli yan sanayi üreticilerinden temin edilmesi açısından da çok önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi. Sanayide yerlileştirme programının hayata geçirilmesi ile ekonominin temellerinin reel sektördeki bu dönüşüm sayesinde daha da güçleneceğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin karşılaştığı her türlü zorluk karşısında dik durduğunu ve dayanıklılığının arttığını söyledi.

En kötü ve zor günlerin işbirliği, kararlılık ve tecrübe sayesinde geride kaldığını belirten Sanayi Bakanı; siyasi istikrar, öngörülebilirlik ve yatırımcı dostu politikalarımızla ülkemize daha fazla uzun vadeli üretim yatırımı çekmeye çalışacaklarını, bu yatırımların teknoloji transferleri ve istihdam artışı ile katma değer açısından çok faydalı olacağını dile getirdi. Bursa’ya yatırım yapan Oyak Renault’dan ise 2020 yılından önce hibrit araçlarını piyasaya sunmalarını talep etti.

Renault Grubu Avrasya Bölgesi Kıdemli Başkan Yardımcısı Nicolas Maure ise Oya ile 50 yıllık ortaklığın yenilendiğini söyleyerek; “Renault Grubu Türkiye Cumhuriyeti’nin müthiş desteğiyle bu yeni fabrikayla 100 milyon euroluk yatırım yaptı. Hibrit motorlar yapacağız ve Türkiye’de bir ilk olacak. Devam eden bu yatırımlar Oyak Renault Otomobil Fabrikaları çalışanlarımızın bilgi birikimi ve uzmanlığıyla birleşerek, Türkiye ekonomisine ve Renault Grubunun dünya çapındaki büyümesine katkıda bulunmaya devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum