Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekora Doymayan Borsanın Bir Sonraki Hedefi Neresi?

Aralık sonundan bu yana yaklaşık yüzde 25 yükselerek 9.000 puan üzerine yerleşen BIST 100 endeksi için yükseliş beklentisi sürüyor.
Rekora Doymayan Borsanın Bir Sonraki Hedefi Neresi?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, 26 Aralık’ta başlattığı yükseliş trendine devam ederken haftaya da güçlü bir başlangıç gerçekleştirdi. 9000 olan önemli eşik direncinin açılmasıyla birlikte BIST 100 endeksi rekor üstüne rekor kırmaya başladı.

Dün kapanışı yüzde 1,42 artışla 9174 puandan yaparken, haftalık artış oranı yüzde 6’ya yaklaştı. 9000 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yükseliş hareketinin devam etmesini bekleriz.

Takip edilecek dirençler ise 9200 – 9300 – 9400 seviyeleri olacaktır. Olası kar satışlarında 8800 desteği ön plana çıkacak. Analist Üzeyir Doğan endeksin kısa vadede 10.000 psikolojik direncine doğru ilerlediğini belirtti.

BIST 100 Endeksi 10.000 Puana Gidiyor

Gerçekleşen son yükselişe rağmen endeksin hem kendi tarihsel ortalamalarına hem de emsallerine göre hala iskontolu olduğunun altını çizdi. Merkez Bankası’nın geçen hafta açıkladığı enflasyon raporu sunumunda verilen mesajlara dikkat çeken Doğan, destekleyici politikaların kararlılıkla sürdürüleceğini belirtti.

Bu durumun önümüzdeki günlerde Türkiye’nin risk priminin düşmesine yardımcı olacağını ve kredi notunda artış sağlayacağını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Bu beklentilerle endeksin pozitif etkilenmeye devam edeceğini, yılın ikinci yarısında ise ABD ve Avrupa Merkez bankaları başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın da faiz indirimi sürecine başlaması ile birlikte çok daha yukarlara çıkacağını aktardı.

Borsada 2024 yılında beklentilerden çok iyi bir tablo izleneceğini söyleyen Doğan, “Bugün S&P 500 endeksi 5000’in üzerini test ederken BIST 100 endeksinde 300 doları bile bulmayan rakamların pahalı olduğunu düşündürecek çok fazla argüman bulamıyoruz. Elbette aradaki farkın birkaç yılda kapanması mümkün değil ama ekonomide rasyonele dönüş hikâyesi bu farkı azaltmak adına bir fırsat oluşturuyor. Tüm risklere karşın bu potansiyel yıl boyunca başta yabancılar tarafında olmak üzere iştah kabartmaya devam edebilir.” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın