Yatırım yapmaya başla!

Tüm Zamanların Rekorunu Yakalayan ABD Endeksleri Düşüş Eğilimine Geçti

Cuma günü rekor seviyelerden kapanış yapan ABD endeksleri, dün açılışı yine aynı seviyelerden yapmasının ardından düşüşe yöneldi.
Tüm Zamanların Rekorunu Yakalayan ABD Endeksleri Düşüş Eğilimine Geçti

Geçtiğimiz hafta ABD borsaları için oldukça verimli bir hafta olurken, piyasaların Fed’den beklentisi kendini göstermeye devam ediyor. Bu beklentilerin artması ABD borsalarının tüm haftayı kazançla geçirmesini sağlamıştı.

Dow ile S&P 500 endeksleri hafta boyunca rekor seviyeleri koruyarak haftayı yükselişle kapatmaya yönelmişti. Dow Jones Sanayi Ortalamasının tarihinde gördüğü en yüksek seviye olan 27 bin üzeri, yine geçtiğimiz haftada yaşanan bir rekordu.

S&P 500 endeksi ise tarihinin en yüksek seviyesi olan 3000 puan üzerini görmüş ve böylelikle bir rekora imza atmıştı. Bunun ardından kaydettiği %0,2 yükselişle yeni bir başarıya yönelmişti.

Geçen haftanın yüksek seviyelerini koruyan ABD endeksleri tüm zamanların rekor seviyelerini yakaladı.

ABD Endeksleri Tüm Zamanların Rekor Seviyelerini YakaladıGüne alıcılı başlayan ABD borsa endeksleri, rekor seviyelerdeki açılıştan sonra günü düşüşe geçerek kapattı. Dow Jones endeksi %0,10 artışla kapanırken 27.359,16 puan seviyelerindeydi. Bunun yanında S&P 500 endeksi ise %0,02’lik kazancıyla 3.014,30 puanı gördü.

Teknoloji ile sağlık alanındaki hisselerin değer kazanmasıyla Nasdaq endeksinde %0,17 prim ile 8.258,19 puan seviyeleri görüldü.

Verilerden anlaşıldığı üzere ABD borsaları kazançla seyrederken, yatırımcılar ABD-Çin görüşmelerinin tüm gelişmelerini yakından izliyor. ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabı üzerinden bazı açıklamalarda bulundu.

Trump, attığı tweette Çin’i bir anlaşma yapmaya zorlayan sebeplerden bahsetti.

Trump Çin'i Anlaşma Yapmaya Zorlayan Sebeplerden BahsettiTrump’a göre Çin’in ikinci çeyrek büyümesi 27 yılı aşkın bir sürenin en yavaş seviyesinde gerçekleşiyor. Buna sebep olan temel faktörü ise ABD’nin ek gümrük vergileri olarak gösteren Trump, şirketlerin ek gümrük vergisi uygulamayan ülkelere yöneldiğinden bahsetti. Bu sebeple Çin’in anlaşma yapmak isteyeceğini belirtti.

Diğer taraftan ABD piyasalarında etkili olan alıcılı seyir analistlere göre iki etkene bağlanıyor: Çin’den gelen büyüme rakamlarının tam da beklenen seviyelerde olması ve pay piyasalarında meydana gelen artış.

Görüldüğü gibi iyi durumda olan S&P endeksi, 2019 yılı için genel olarak iyi bir tutum sergilerken tarihinde gördüğü ilklerden kaynaklı olarak tahminlerinde de yükselme kaydediyor. JP Morgan, S&P 500 endeksi için 12 aylık tahminini yükselterek, 3000 puandan 3200 puana taşıdı.

Öte yandan 2019’un ikinci çeyreğine dair kazanç raporlarını yakından izleyen yatırımcılar, dün itibarıyla hisseler yükseldiği rekor seviyelerden gerilemeye yöneldi. Dün düşüşe geçen ABD hisselerinin bu haftaki seyrine yönelen yatırımcılardan tahminler gelmeye devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum