Yatırım yapmaya başla!

Rekor Kıran Bitcoin Aynı Hızla Geriliyor!

İnternetin devletsiz para birimi bitcoin, geçtiğimiz hafta tarihi bir rekor kırmıştı. Yatırımcısının yüzünü güldüren sanal para birimi bitcoin sert bir gerileme gösterdi ve balon endişelerini gündeme getirdi. İşte detaylar...
Rekor Kıran Bitcoin Aynı Hızla Geriliyor!

Devletsiz sanal para birimi bitcoin son yıllarda değerlendikçe değerlendi. Adı daha önce bilinmeyen, internetin sanal para birimi yükseldikçe de insanların dikkatini çekmeye başladı. Sadece bir ay içerisinde %65 gibi rekor düzeyde artış gösteren bitcoin, tüm dünyanın ortak para birimi olma yolunda ilerliyor.

Geçtiğimiz günlerde tarihinin en yüksek seviyesini gören ve rekor bir yükseliş kaydeden bitcoin, yeni milyonerlerin doğmasını sağladı. Piyasa değeri 40 milyar dolar olan bitcoin 2.723 dolar seviyesine kadar tırmandı. Ancak bu yükseliş devam etmedi ve keskin bir gerileme gösterdi. Oluşan bu sert gerileme balon endişelerini gündeme getirdi.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 750 dolarlık düşüş gösteren bitcoin 2.242 seviyesine geriledi. Piyasa değerinin toplam hacmine baktığımızda ise 40,49 milyar doların 37,08 milyar dolara indiğini gözlemliyoruz. Yani Çarşamba gününden bu yana yaklaşık 4 milyar dolarlık bir azalma meydana geldi.

İlk olarak 2008-2009 yıllarında adını duymaya başladığımız bitcoin Satoshi Nakamoto lakaplı bir iş adamı tarafından tanıtıldı. Sanal cüzdanda muhafaza edilen, hiçbir merkez bankası tarafından basılmayan, hiçbir devlete ait olmayan ve sadece özel bilgisayar programları tarafından hazırlanan 16 haneli şifrelerin çözülmesiyle kazanılan bitcoin, geçtiğimiz hafta tarihi rekorunu kırmıştı. Son 7 yılda 700 bin kat değerlenen bitcoin birçok kişi tarafından güvensiz olarak nitelendirilmişti.

Bitcoin Tüm Dünyanın Ortak Para Birimi Olabilir

2010 yılında 0.03 dolar olan bitcoin, 2017 yılında 2.723 dolara kadar çıktı. Ekonomi sayfalarını olduğu kadar yatırım yapan insanların da gündemini meşgul eden bitcoin, daha önce hakkında fikir sahibi olmayanların da ilgisini çekmeye başladı. Google’nin Amerika Birleşik Devletleri verilerine göre, son günlerde en çok aranan beş kelimeden birisi bitcoin oldu!

İnternette eskiye kıyasla dört kat daha fazla aranan bitcoin, 7 yılda 700 bin kat değerlenerek dünyanın ortak para birimi olma yolunda ilerliyor. Takip edilmesi kolay olan ve herkesin yatırım yapabileceği bir para birimi olan bitcoin, günümüzde çok önemli bir yatırım aracı olarak görülüyor. Bunun ötesinde geleceğin para birimi olarak da nitelendiriliyor. Bazı ülkelerde bitcoin kullanılarak yapılan alışverişler başladı bile. Örneğin Japonya’da 250 bin adet işletmenin, bitcoin ödemesi kabul edeceği gelen bilgiler arasında.

Her ne kadar yasal açığı bulunsa ve internetin yasa dışı ticaretlerinde kullanılan bir para birimi olsa da bitcoin tüm dünyanın ortak para birimi olabilir. Günden güne kullanımı yayılan bitcoinin ortak para birimi olarak kullanılmasında da birçok uzman aynı fikirde buluşuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum