Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rekabet Kurumu’ndan Zincir Marketlere Yönelik Yeni Soruşturma

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, zincir marketlere yönelik ikinci bir soruşturma başlattıklarını açıkladı. Detaylar geliyor...
Rekabet Kurumu’ndan Zincir Marketlere Yönelik Yeni Soruşturma
Yorum

Son dönemde yükselen enflasyon ve beraberinde artan fiyatlar sonrası, zincir marketlerin faaliyetleri tartışılmaya başlanmıştı. Geçtiğimiz aylarda Rekabet Kurumu, zincir marketlere yönelik incelemeler başlatmış ve rekor para cezaları kesilmişti.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, A Para’da canlı yayına katıldı ve zincir marketlere yönelik yeni bir inceleme başlattıklarını söyledi. Rekabetin ihlal edilip edilmediğine dair raporun 26 Nisan’da çıkacağını belirten Küle, 5 zincir markete geçen yıl kartelleşme suçlamasıyla 2,7 milyar liralık rekor ceza kestiklerini söyledi.

Araştırma İlk Soruşturmadan Daha Büyük

Soruşturma sürecinde yeni verilere ulaştıklarını belirten Küle, yapılan araştırmanın ilk soruşturmadan daha büyük çaplı olduğunun altını çizdi. Halihazırda 24 soruşturmanın devam ettiğini belirten Rekabet Kurumu Başkanı, alınmış olan kararlarda yargı yolunun açık olduğunu söyledi.

Küle yürütülen soruşturmada nihai kararın Eylül ya da Ekim ayında çıkacağını belirtti ve bazı tedarikçilerin uzlaşmak için başvuruda bulunduğunu ifade etti. Küle bu talepleri geri çevirdiklerini belirtti.

Kesilen para cezalarının ödendiğini ve bu yapılmadan yargı yoluna gidilemediğini söyleyen Küle, daha önce uygulanan 2.7 milyar dolarlık cezanın tamamının ödendiğini kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu