Yatırım yapmaya başla!

Rekabet Kurumu İki Bankaya İhlal Cezası Verdi!

13 uluslararası bankayı kapsayan soruşturmada, iki bankanın rekabeti ihlal ettiğine karar verildi. Kural ihlali yapan bankalar ve aldıkları para cezalarının detayları haberimizde...
Rekabet Kurumu İki Bankaya İhlal Cezası Verdi!

Japon devi Bank of Tokyo’nun ihbarı üzerine, Rekabet Kurumu 13 uluslararası bankayı kapsayan bir soruşturma başlatmıştı. Söz konusu soruşturma, kurumsal müşterilere kredi sağlayan bankaların kural ihlali yapıp yapmadığını öğrenmek amacını içeriyor. Rekabet Kurumu, üzerinde inceleme yaptığı bankalar için kararını 29 Kasım’da vereceğini bildirmişti.

Kurumsal müşterilere kredi sağlayan üç uluslararası bankanın, rekabeti ihlal ettiğine karar verildi.

Söz konusu bankalar içinde ING Bank ve Royal Bank of Scotland’ın İstanbul şubelerine idari para cezası verilmesine karar verildi. Rekabet Kurumu, 13 bankanın rekabeti ihlal edip etmediğini öğrenmek için başlattığı soruşturma kapsamında, yaklaşık iki hafta önce bu bankaların sözlü savunmalarını almıştı. Kurum yetkililerinden elde edilen bilgiye göre ilk olarak; ING Bank, Citibank, J Morgan, Deutsche Bank, HSBC, RBS, TEB, Sumitomo Mitsui Bank, Merrill Lynch, Societe Generale, Standard Chartered ve UBS bankaları rekabetin ihlal edilip edilmediğini ilişkin araştırma çerçevesinde yer alıyor.

ING Bank’a 21.1 milyon lira, The Royal Bank of Scotland’a 66 bin lira idari para cezası verilmesine karar verildi.

Rekabet Kurumunun web sitesinde yer alan bilgiye göre; Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Turkey, ING Bank ve The Royal Bank of Scotland İstanbul Merkez Şubesi’nin rekabeti ihlal ettiğine karar verildi. Ancak bunlardan ikisi para cezasına çarptırıldı. Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ Turkey, kanunda yer alan maddeye göre, kurum ile işbirliği halinde olduğu için indirim şartlarına bağlı olarak cezadan muaf tutuldu.

Bank of Tokyo itiraf ve işbirliği yasası kapsamında ceza almazken, diğer bankaların kural ihlali yapmadığı tespit edildi.

Rekabet Kurumu; Citibank AŞ, Deutsche Bank AŞ, HSBC Bank AŞ, JP Morgan Chase Bank N.A. Merkezi Columbus Ohio İstanbul Türkiye Şubesi, MerriII Lynch Yatırım Bank AŞ, Societe Generale (S.A.) Paris Merkezi Fransa İstanbul Türkiye Merkez Şubesi, Standard Chartered Yatırım Bankası Türk AŞ, Sumitomo Mitsui Banking Corporation, Türk Ekonomi Bankası AŞ ve UBS AG”nin, rekabet ihlaline giren bir durum yapmadığına karar verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum