Yatırım yapmaya başla!

Rekabet Kurumu’undan Yeni Açıklama: Google Yükümlülüklerini Yerine Getirmeli!

Rekabet Kurumu tarafından Google’a yönelik açıklama yapıldı. Açıklamada Google’a günlük idari para cezası uygulandığına yer verildi.
Rekabet Kurumu’undan Yeni Açıklama: Google Yükümlülüklerini Yerine Getirmeli!

Son günlerde ülkemizde gündemin başlıca konuları arasında Google ile Rekabet Kurumu arasında yaşanan gelişmeler yer alıyor. Kurum tarafından Google’a uygulanan para cezaları ve sonrasında yazılım devinden gelen lisans açıklamaları tüm dikkatlerin buraya yönelmesine neden oldu. Google geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Türkiye’den çekilme niyetinin olmadığını ancak mevcut şartlar altında kendi uygulamalarını yeni akıllı telefon modellerinde kullandırmayacağını belirtmişti.

Bu durum sonrası yeni nesil akıllı telefonlarda YouTube, Play Store gibi popüler uygulamaların yer alması şu an için mümkün görünmüyor. Konuyla ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor ve son olarak Rekabet Kurumu’ndan bir açıklama daha geldi. Kurum açıklamasında Google’ın yükümlülüklerini başka ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

Rekabet Kurumu’ndan Yeni Açıklama Geldi

Rekabet Kurumu’ndan Yeni Açıklama Geldi

Rekabet Kurumu resmi internet sitesinden Google ile ilgili gelişmelere dair yeni bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Google Inc, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlüğün (Google), Android işletim sistemi ve mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve Google ile cihaz üreticileri arasında imzalanan sözleşmelerin rekabeti ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla 09.02.2017 tarihinde Kurulumuzca soruşturma başlatılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Google’ın tekelci davrandığını belirten Rekabet Kurumu, “Yürütülen soruşturma sonucunda Google’ın cihaz üreticilerine getirdiği yükümlülükleri kullanarak, internet arama hizmeti pazarındaki diğer rakiplerinin ürünlerinin mobil cihazlara yüklenmesine engeller getirdiği ve mobil cihazlarda tek arama hizmeti sağlayıcısı olması koşuluyla mobil cihaz üreticilerine finansal destek sağladığı tespit edilmiştir.” açıklamasını yaptı.

Google yürütülen soruşturma kapsamında gerekli kurallara uyum sağlaması için 6 ay süre tanındığı ve bu sürenin 06.08.2019 tarihinde sona erdiğinin altı çizilerek, “Google tarafından sunulan değişikliklerin Rekabet Kurulunca değerlendirilmesi neticesinde bu değişikliklerin soruşturma sonucunda tespit edilen ihlalleri ortadan kaldırmada yetersiz kalacağı tespit edildiğinden, Google’a 07.11.2019 tarihinden itibaren Kanun’da öngörülen süreli (günlük) idari para cezası uygulanmaya başlanmıştır.” denildi.

AB ve Rusya Örneği

AB ve Rusya Örneği

Rekabet Kurumu açıklamasında Türkiye dışında Google’ın başka ülkeler ile yaşadığı benze durumlara dikkat çekiyor. Geçtiğimiz dönemde AB’nin Google’a yönelik tekelci davrandığı gerekçesiyle cezai yaptırımlar uygulandığı biliniyor.

AB ve Rusya’da ülkemizde olduğu gibi soruşturmalar yürütüldüğü belirtilen açıklamada “Rusya Federasyonu Rekabet Otoritesi tarafından yürütülen süreç Google’ın bu uygulamaları sonlandırmaya yönelik taahhütleri neticesinde sonuçlandırılmıştır. Yine, AB Komisyonu yürüttüğü incelemelerde konuyla ilgili olarak rekabet ihlali sonucuna ulaşmış ve Google’a 4,34 milyar Avro para cezası vermiştir.

Bunun yanı sıra, AB Komisyonu tespit ettiği ihlalleri sona erdirmesi için Google’dan Kurulumuz tarafından talep edilen yükümlülüklerden daha kapsamlı adımları atmasını istemiş ve bu talebin gereği Google tarafından yerine getirilmiştir.

Gelinen noktada Google’ın, diğer ülkelerde yaptığı gibi, Kurulumuz kararında yer alan yükümlülükleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Bu açıklama sonrası Google’dan bir cevap gelir mi merak konusu. Ancak görünen o ki iki taraf arasında tansiyon düşecek gibi durmuyor. Bu durm şüphesiz yeni nesil akıllı telefonların satış oranını doğrudan etkileyecektir. Son olarak Samsung’un bu nedenden dolayı yeni telefonlarını Türkiye’de satışa sunmama iddiası ortaya atıldı. Yeni gelişmeler olursa sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum