Yatırım yapmaya başla!

Hakkında Soruşturma Başlatılan Bankalar için Karar 29 Kasım’da Verilecek!

Japon devi Bank of Tokyo'nun rekabet ihlali itirafıyla başlatılan soruşturmanın nihai kararı 29 Kasım'da verilecek. Soruşturma 13 uluslararası bankayı kapsıyor.
Hakkında Soruşturma Başlatılan Bankalar için Karar 29 Kasım’da Verilecek!

Rekabet Kurumu’nun, Bank of Tokyo’nun pişmanlık başvurusuyla başlattığı, 13 uluslararası bankayı kapsayan soruşturmanın kararı 29 Kasım’da açıklanacak. Söz konusu soruşturma, 2016 yılında Japon Bank of Tokyo Mitsubishi’nin, Rekabet Kurumu’na yolladığı bir itiraf beyanıyla başlatılmıştı. Gönderilen notta; “Türk firmalara verdiğimiz kredilerde 12 bankayla birlikte uyumlu eylem yoluyla rekabeti ihlal ettiğimizi tespit ettik, pişmanız” sözleri yer alıyordu.

Yapılan incelemeler sonrasında Rekabet Kurumu, kurumsal müşterilere kredi sağlayan bankaların kural ihlali yapıp yapmadığını öğrenmek için soruşturma başlattı.

Oldukça geniş bir açıyla yapılan soruşturma sürecinde 2008 ve 2014 yılları arasında Türkiye’de; Turkcell, Türk Telekom, Ülker, Net Holding, Vestel, Tüpraş ve Avea gibi büyük şirketlerle temas kuruldu. Bankaların bu şirketlere verdiği krediler mercek altına alındı. Heyetin yaptığı inceleme sonunda 7 bankaya cirolarının %2-4 arasında ceza verilmesine karar verilirken, 5 bankada rekabet ihlaline dair herhangi bir bulguya rastlanmadı.

HSBC, Societe Generale, TEB, UBS ve Standard Chartered bankalarında rekabet ihlaline ilişkin bir işarete rastlanmadı.

Rekabet Kurumu yetkililerinden edinilen bilgiye göre, ilk olarak inceleyeme alınan bankalar arasında; Citibank, TEB, UBS, HSBC, Deutsche Bank, ING Bank, JP Morgan, Sumitomo Mitsui Bank, Merrill Lynch, Societe Generale, Standard Chartered ve RBS yer alıyordu. 14 Kasım’da bu bankaların sözlü savunmaları alındı. Kurum nihai kararını ise 29 Kasım’da açıklayacak.

Japon Bank of Tokyo Mitsubishi, pişmanlık yasasından yararlanıp itiraf etti ve cezasının sıfırlanmasını istedi.

Söz konusu soruşturma zaten Bank of Tokyo’nun itirafı sonrasında başlatılmıştı. Yine inceleme sürecinde bu banka Rekabet Kurumu’na bilgi sağladı. Bu nedenle de cezasının tamamının indirilmesini talep etti. Soruşturmayı yürüten heyet; ABD, Almanya, Japonya, Fransa ve İngiltere merkezli finans devlerinin olduğu toplam 8 bankaya ağır ceza isteminde bulundu. Bu cezaların, bankaların uluslararası cirolarını mı yoksa Türkiye cirolarını mı kapsayacağı konusunda henüz net bir bilgi yok.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum