Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurulu’ndan Bebek Maması Şirketine Ağır Ceza

Rekabet Kurulu, bebek maması sektöründe faaliyet gösteren Numil Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye 48,5 milyon lira idari para ceza verilmesini kararlaştırdı. Detaylar haberde;
Rekabet Kurulu’ndan Bebek Maması Şirketine Ağır Ceza
HABER GİRİŞ

Şirketlerin belirli kurallar çerçevesinde rekabet etmesini sağlamakla görevli Rekabet Kurulu, Numil Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. hakkındaki kararını duyurdu.

Kurum, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddelerini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik yürütülen soruşturmanın tamamlandığını bildirdi.

Buna göre, bebek maması sektöründe yer alan şirkete ilgili kanun hükümlerini ihlal etmekten dolayı 48 milyon 521 bin 80 lira idari para ceza verilmesi kararlaştırıldı.

Karar, Rekabet Kurulu’nun internet sitesinde “Numil Gıda Ürünleri San. ve Tic. AŞ hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı” başlığıyla yayımlandı.

Yürütülen soruşturmaya ilişkin nihai karar metninde; söz konusu şirketin, yeniden satıcılarının satış fiyatının tespit edilmesine yönelik davranışlarının ilgili maddeleri ihlal ettiğine karar verildiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Uzlaşma Süreci Sonunda Karar Verildi

Bu doğrultuda, anılan teşebbüse 2021 yılı gayrisafi geliri üzerinden takdiren 57 milyon 83 bin 623 lira idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Başlatılan uzlaşma süreci sonrasında ise uzlaşma usulü sonucunda teşebbüse verilecek idari para cezasında yüzde 15 oranında indirim uygulanmasına karar verildi.

Böylelikle teşebbüse uygulanacak ceza tutarı 48 milyon 521 bin 80 lira olarak oy birliğiyle belirlendi.

Rekabet Kurumu’nun ana görevi, mal ve hizmet piyasalarındaki rekabetçi sürecin tehdit edilmesini engellemektir. Rekabetçi sürecin korunması yoluyla kaynakların etkin dağılımının sağlanması ve toplumsal refahın arttırılması kuruluşun misyonunun temel dayanağını oluşturmaktadır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.