Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rekabet Kurulu’nun Soruşturması Otomotiv Şirketlerinin Hisselerini Düşürdü

Tofaş, Doğuş ve Ford olmak üzere birçok otomotiv firması hakkında soruşturma başlatılmasına karar verildiği açıklaması, şirketlerin borsadaki hisse senetlerini kötü etkiledi.
Rekabet Kurulu’nun Soruşturması Otomotiv Şirketlerinin Hisselerini Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Rekabet Kurulu, sıfır ve ikinci el araç pazarlarında faaliyet gösteren distribütör ve araç kiralama şirketlerinin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespit edilmesi amacıyla soruşturma başlattı.

Söz konusu soruşturma kapsamına Ford Otosan, Tofaş ve Doğuş Otomotiv de girerken, şirketler Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda konuyla ilgili açıklamada bulundu. 3 otomotiv şirketinin borsada işlem gören hisseleri, bu gelişmenin ardından düşüşe geçti.

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (TOASO) hisseleri, yatay açıldıktan sonra eksiye yöneldi.
TOASO Hisseleri %2,5 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

23,46 liradan açılan Tofaş hisseleri gün içinde 22,6 – 23,5 arasında hareket etti. Saat 15:02’de %2,30 ekside 22,92 liradan işlem görüyor. Şirket hisseleri ülkemizde coronavirüs salgınının başladığı Mart ayında 14 liraya kadar geriledi.

Sonrasında toparlanma gösteren fiyatlar, Temmuz’da 27 lirayı aşmıştı. Çarşamba günü ise Rekabet Kurulu’nun aldığı kararın etkisiyle kayba geçti.

Dün, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yaptığı açıklamada, kendilerine de 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik soruşturma açıldığı söylendi. Bu kararın ilgili şirketlerin söz konusu kanunu ihlal ettiği ve ceza alacağı şeklinde yorumlanmadığının altı çizildi.

Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş. (DOAS) hisse fiyatı Çarşamba gününe 17,66 liradan başladı.
DOAS Hisse %4,5 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün 17,63’ten açılan fiyatlar Rekabet Kurulu soruşturmasının yankısıyla gün içinde 16,81 liraya kadar geriledi. Yıllık bazda %258 artış ile iyi bir performans gösteren otomotiv firmasının hisseleri için analistlerin beklentisi sınırlı negatif yönünde. Doğuş Otomotiv de konuyla ilgili KAP’a açıklamada bulundu.

Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO) hissesindeki kayıp daha sınırlı düzeyde oldu.
FROTO Hisseleri Düşüşte
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Salı günü 88,2 liradan kapanan Ford Otomotiv hisse fiyatı yeni güne 88,15’ten başladı. Şu dakikalarda %0,34 ekside 87,90’dan işlem gören fiyatlar en yüksek 89,75’e kadar çıktı. 19 Mart’ta 39,29 ile yılın en düşük seviyesine gerilemişti. Fiyatlar yıllık bazda %54’e yakın artıda seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu